Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

En İyi 12 Zararsız Bilgisayar Şakası

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 25 Ağustos 2013 Pazar — Saat: 20:51:00

Konuya geçmeden önce bunu ingilizce bir siteden çevirdiğimi söylemeliyim. Zararsız 12 güzel şaka :). Kulağa gayet güzel geliyor.
1.si boşluk tuşunu devre dışı bırakmak. Bu biraz programcıların şakası. Yine de hevesliyseniz sizin için de eğlenceli olabilir :). Autohotkey adında bir script programıyla yapacaksınız. yeni script oluşturup içine sadece şunu yapıştırın ve derleyin sonra oluşturulan exe dosyasını çalıştırın arkadaşınız yazı yazarken boşluk bırakamamanın verdiği sıkıntıyla çıldıracaktır :).
#NoTrayIcon
*Space::Send,SPACE
örnek bir resim

2.si bir linux canlı cd'si bulun ve bilgisayara takın. Bunu flashla da yapabilirsiniz. İso dosyasını winrar'la açın ve içini flash'a atın. eğer DVD'ye yazacaksanız iso'ya sağ tıklayıp yaz diyebilirsiniz. sonra tek yapmanız gereken şey flash'ı ya da dvd'yi takıp biostan açılış önceliğini flash'a ya da dvd'ye vermek.

3.sü klasör simgeli bir komut dosyasıyla bilgisayarı zoraki kapatmak ki, çok kolay. Yapacağınız şey not defterini açıp içine
shutdown -s -t 60 -c "Bilgisayarınız CAI tarafından aranmaktadır. Teslim alana kadar kapalı kalmalı"
dosyayı kaydedin ve uzantısını bat olarak değiştirin. Daha sonra masaüstüne kısayolunu ekleyin özelliklerden simgesini değiştirin.
Resmin benimle bir alâkası yok :)

4.sü klavye dilini değiştirin. Denetim Masası > Bölgesel ve Dil > Klavyeler yolunu takip ederek ekle düğmesine basın ve klavye dilini değiştirin :).
Bu görüntüye benzer bir şey görünce arkadaşınız çok şaşıracak :)

5.si klavye ve fare kablolarını çıkarıp, bir kablosuz klavye ve fare takarak gerilerden bir yerden arkadaşınızın bilgisayarını yönetebilirsiniz. Eğlence garanti, tecrübeyle sabittir :).

6.sı Saatin yanına yazı yazabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey Denetim masası > Bölgeler ve diller > Ek ayarlar > Zaman, AM ve PM sembollerine istediğini yazabilirsin. Ama bunun için saati 12'lik saat dilimi yapmalısınız. Yani hh.mm.ss yerine HH.mm.ss yazmalısınız. Ayrıntılı ve resimli anlatımı için buraya göz atabilirsiniz.
Subliminal mesaj :)

7.si dokunmatik fareyi yani diz üstü dahili faresinin kaydırma yönünü tersine çeviriniz (çok sinir bozucu :)).
Fare ayarlarınızdan bunu yapabilirsiniz

8.si şakacı otomatik tamamlama :). Bunu word programından yapacaksınız.

Ofis düğmesi > Seçenekler > Yazım denetleme > Otomatik düzelt sekmesine geçin. Metni yazarken değiştir bölümüne sık kullanılan bir kelime yazın ve şununla bölümüne yazılacak yazıyı yazın. Mesela "bilgisayarı kapat" gibi :)

9.su görev zamanlayıcısını açın ve herhangi bir programı açmayak için ayarlayın.
ya da bir web tarayıcısını açılması için ayarlayın, programın adresinden sonra bir boşluk bırakıp herhangi bir web sitesinin adresini yazarsanız orası açılır. Tam bir virüs havası :). Bu arada windows 8 için görev zamanlayıcısı yoktur.

10.su fare imlecini meşgul olarak ayarlayın. Denetim Masası > Fare > İşaretçiler sekmesinden normal simgesini meşgul simgesiyle değiştirin. Böylece bilgisayarınız sürekli bir şeyle meşgulmüş gibi görünecek :).

11.si bilgisayarı yüksek karşıtlık temasına geçirin. Hızlıca yapmak için üst karakter (shift) + Alt + prntscreen tuşları. Eski haline getirmek için masa üstüne sağ tıklayıp kişiselleştirden tekrar temanızı değiştirebilirsiniz. Eğer mac kullanıyorsanız Ctrl+Opt+Cmd+8 kısayolu(?) ile renkleri çevirebilirsiniz.
Arkadaşınız ekranının bozulduğunu zannedecek :)

12.si ve benim en sevdiğim. bunu orjinalinde böyle yazdığı için değil, gerçekten sevdiğim ve en zararsız olanı olduğu için söylüyorum. Şöyle ki, genelde masaüstümüzdeki simgeler düzgünce sıralanmıştır. siz simgelerin birisini herhangi bir yere taşıyın ve prntscrn tuşuyla ekran görüntüsünü alın, paint'e (ctrl+v) yapıştırıp kaydedin ve arkaplan olarak ayarlayın. Daha sonra masaüstüne sağ tıklayıp görünüm>masaüstü öğelerini göster'i tıklayın ve simgeler kaybolsun :). Bu arada değnek-ül vazifeyi yani görev çubuğunu gizlemeyi unutmayın. görev çubuğu>sağ tık>özellikler> görev çubuğunu otomatik olarak gizleyi işaretleyin.
Bu resmin de benimle bir alâkası yok :)


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver