Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Yeni Ipaddeki Adres Defteri

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 16 Ocak 2013 Çarşamba — Saat: 11:35:00

     Geçenlerde Optimum'a gittim. Ordaki yeni ipadleri incelerken içinde bir adres defteri uygulaması dikkatimi çekti. İçimden ne gereksiz bir şey; telefonlar var, facebook var, twitter var, var da var diye geçirdimse de içimdeki yazılım dürtülerini dizginleyemeyip web tabanlı bir benzerini yapmak için kolları sıvadım. Yaklaşık 3-4 gün sonra bitmişti. Aralarındaki tek fark sanıyorum arayüz oldu. Çünkü bu yazdığımın arayüzü yeni ipaddekinden daha güzel oldu galiba :). Bir de mobil sürümünü geliştiriyorum. Altyapı hazır olduğu için çokta fazla sürmeyecektir. Bir iki güne onu da sahneye alırız :).
    Ticari olmadığı için pek fazla ayrıntıya önem vermedim. Yani herhangi bir eposta ve şifre ile önce hızlıca kaydolup sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Dediğim gibi ticari olmadığı için ayrıca bir alan adı almaya gerek görmeyip kendi alan adım altında tuttum. Doğal olarak hiç zannetmiyorum ama birgün bu sanal yöreyi kapatırsam uygulamada kapanmış olacak haliyle.
    Neleri kullandığıma gelecek olursak, bunu yapmak için PHP+MYSQL+JQERY+AJAX ve tabi ki HTML+CSS+ NOTEPAD++ (ve zencoding eklentisi) yeterli oldu. Ara ara da javascript kullandım.

Gözatmak isterseniz http://www.orhangazi.pro/adresdefteri adresinden erişebilirsiniz.
#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver