Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Sketchup Kullanmak

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 2 Eylül 2012 Pazar — Saat: 10:13:00

        Şimdilik büyüklü küçüklü on bina modelleyip aktardım son aktardığım üç model hariç diğerlerinin tamamına yakını Google 3B katmanına kabul edilme kalitesine ulaşmışlar. Kabul edilme kalitesi diyorum çünkü modellerin haritada yayınlanması için belli bir kaliteye ulaşması gerekiyormuş. Google'ın (kendi deyimine göre) eleştirmenleri gönderdiğiniz modelleri inceleyip yaklaşık 3 gün içinde tekrar sketchup sayfanıza geri bildirim yapıyorlar. Eleştirmenlerin kıstasları neler diye soracak olursanız google şurada açıklamış. Göz atıp bilgi edinebilirsiniz. Bir yapıyı modelleyip Ambara hatta Google 3B Katmanına ekleyip haritada görünmesini istiyorsanız yapabileceklerimizi özet olarak şöyle sıralayabilirim:

        1) Google Sketchup ve Google Earth yüklenir
        2) Kaplamalar (doku, texture yani dış yüzey resimleri) elde edilir (örneğin siz bizzat modelleyeceğiniz yapının etrafından çeşitli açılarla fotoğraf çekebilirsiniz), gerekiyorsa resim düzenleme programlarıyla düzenlenir. Dikkat edin, modelinizde eksik dokulandırma olmasın. Kabul edilmemesine yol açabilir.
        3) Sketchup Açılır ve Add location... () düğmesini kullanarak ya da File>Geo-Location>Add Location... yolunu kullanarak yapınızın coğrafik konumu işaretlenir ve çeşitli araçlarla model geliştirilir. Unutmayınız, tek konuda tek bina yapınız yoksa google bunu kabul etmeyeceğini söylüyor.
        4) Model geliştirildikten sonra Yer yüzü (terrain) () etkinleştirilir ve model batmayacak ya da havada durmayacak şekilde (eğer hafif bir batıklık ya da havada durma olursa sorun değil; ama eğer çok havada durma varsa, kendiniz, modelinizin havada duran kenarlarını yerle yer yüzü oluşturacak şekilde line aracıyla birleştirip, yer yüzünden alacağınız bir ekran görüntüsünü doku olarak uygulamalısınız ki yer yüzünden farklı olmasın.)
        5) File>Export>3D>Google Earth (.kmz) dosyası oluşturulup herhangi bir sorun var mı diye kontrol edilir. Eğer bir sorun yoksa
        6) Modeli Paylaş (Share Model) () diyerek gerekli işlemleri tamamladıktan sonra modelimiz ile ilgili geri bildirimler geldiğinde (yaklaşık 2-3 gün sonra) ona göre yolumuzu çizeriz. Büyük ihtimalle de kabul edilip bir sonraki yayında yayınlanacağını söylerler.

        İnternette araştırıpta bulamadığım ama tecrübe ederek edindiğim bilgileri sizler için yazıp sizlerinde öğrenmek için saatler belki de günler geçirmenizi istemiyorum. Örneğin Z-Çatışması:
        Z-Çatışması iki dokunun (daha doğrusu henüz doku olmamış resmin) çatışması demek. Göze kötü hitap ettiğinden kıstasların içinde de var ve google böyle modelleri asla kabul etmiyor. Siz Z-Çatışmasını Sketchupta önleseniz bile google earth üzerinde z çatışması olduça fazlasıyla kendini gösteriyor. Google Earth üzerinde nasıl göründüğünü görmek için Dosya>Dışa aktar>3D>Google Earth dosyası (.kmz) olarak dosyanızı dışa aktarın. Yani bize bu iş için bir de google earth gerekli. Öncelikle doku yerleştirmekten hızlıca bahsedip sonrada z çatışmasının önlenmesini anlatayım.
        Benim en çok kullandığım yöntem sürükle bırak yöntemi. Bunda doku değil resim olarak kalmış oluyor ama ayarlamalarda çok daha esneklik tanıyor bu yöntem. Dokuyu uygulayacağım yüzü çevirip, sonra sürükle bırak yöntemiyle resmi yüzeye yerleştiriyorum ve ayarlamamı yapıyorum (Bir püf nokta, ayarlamaları yapacağınız parçayı taşırken köşelerinden tutup taşıyın, büyük kolaylık sağlar). Böylece gerçeğe en yakın görüntüyü elde etmiş oluyorum. Tabi böyle bırakırsanız z çatışması denen şey kesinlikle sizin karşınıza çıkacak ve çok fazla başınızı ağrıtacaktır. Resmi ayarlamayı tamamladığınızda resme sağ tıklayın -dikkat arkadaki yüzeye değil, resme- ve expolde (parçala, ayır) diyin. Daha sonra Make Unique Texture deseniz de olur demesenizde. Eğer explode seçeneği etkin görünmüyorsa resme sağ tıklayın Select>All.. diyin görünmesi gerek. Bazı durumlarda böyle yapınca da etkin olmuyor, artık bulmalıyız bir yolunu explode demenin, yoksa sonumuz hayırlı görünmez. Bu şekilde z çatışmasını önlemiş oluruz. google earth'ta nasıl göründüğüne bakmayı unutmayın.
        Bir başka kullandığım yöntemse File>import (dosya>içe aktar) yolunu kullanıp, doku resmini seçip yüzeye uygulamak. Bu bize pek ayar seçeneği sunmuyor, materyal kullanır gibi, boyama aracı ile tek tıklamayla tüm yerleri dolduruyor. Böyle olmasını istediğimiz zamanlarda (Mesela yüzünde tabela, kapı falan olmayan düz duvarlarda bu yöntem çok uygun) kullanıyorum ben. Ama dikkat edin! Doku için resim seçimi ekranında Use as texture olarak işaretlemezseniz yine explode işlemini uygulamanız gerekli.
        Bir diğer yöntemi anlatayım. Metaryal oluşturarak. Bir materyal oluşturmak için B tuşuna basıp, materyal penceresinden + tuşuna basıp, use texture kutusunu işaretleyip gelen pencereden doku resmini seçip OK tuşuna basabilirsiniz. Genelde doku resminin genişliği 10 cm olarak ayarlanıyor fakat siz onu aynı pencereden (edit penceresinden) ayarlayabilirsiniz. Bu yöntem de bir önceki yöntem gibi düz duvarlarda ya da aynı dokunun devam etmesinde bir sorun olmayacak yüzeylerde kullanılması uygundur bence. Bu yöntemde de explode demenize gerek yok.

Dikkat etmemiz gerekenler:

  1. Dokulandırmadığınız yerler kalmasın, kalacaksa da göz önünde ve çok fazla olmasın
  2. Yapıyı olduğundan farklı göstermeyin
  3. Yer yüzünde fazla havada durmasın, fazla batık kalmasın. (eğer aşırı havada kalma varsa düz çizgi (line) aracını kullanarak yer şekliyle yapınızı birleştirin ve dokulandırmayı unutmayın)
  4. Z Çatışmalarını önleyin
  5. Dosya>Dışarı Aktar>3B>Google Earth (.kmz) dosyası olarak dışarı aktarın ve google earth ile açarak eksiklik olup olmadığını kontrol edin.
  6. Tek konuda tek bina yapın.
Google 3B Ambar (warehouse) sayfamda modellerime göz atabilirsiniz.#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver