Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Web sitesi localhostta çalışıyor ama webhostta çalışmıyor

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 19 Ağustos 2012 Pazar — Saat: 00:43:00

        Eğer php ile bir web sitesi tasarladıysanız localhostta çalışmışsınız demektir ki, bazen localhostta çok güzel çalışan sanal yöremiz (web sitemiz) webhostta çalışmamaktadır. Böyle bir sorunla rüya tabiri sitesini yazarken  karşılaştım. Bu sorun register_globals ile ilgili. Bunlar açık olduğunda örneğin php sayfanızdaki $ruya isimli bir değişkeniniz var ve bu değişkeninizi direkt olarak bir yerde kullanabilirsiniz. İşte bu register_globals kapalı olduğundan direkt olarak kullanılmış olan değişkenler çalışmaz. Bunu açmak güvenliğinizi önemli ölçüde sarsar. Bunu açmak yerine değişkeninizi şu şekilde alın:
$ruya = $_GET['ruya'];
        Böylece güvenliğinizi hiç tehlikeye atmadan tarayıcı adres çubuğuna ruyatabiri.netne.net/tabir.php?ruya=aba benzeri girilmiş bir adresin çalışmasını sağlayabilirsiniz. Burada yapılan işlem tabir.php sayfasındaki $ruya isimli değişkene aba stringini atamak oldu. Burada herhangi bir güvenlik söz konusu değil ama güvenliğimizin sarsılacağı senaryolar da olabilir. Bu çok basit bir örnekti. Sizin de böyle bir sorununuz varsa bu yolla çözebilirsiniz. Güvenliğiniz için tıklanarak bir değişkene atanacak olan veriyi yukarıda gösterilen şekilde yapmanız daha uygun. Ama illa ki register_globals'ı açmak istiyorum derseniz şuradan edindiğim bilgilere göre:
       Sunucu genelinde açmak (on) ya da kapatmak (off) için php.ini dosyasının içinden register_globals'ın değerini değiştirebilirsiniz.
       Kendi dizininiz genelinde kapatmak (off) ya da açmak (on) isterseniz ftp dizininizden public_html klasörünün içindeki linux sunuculara has .htacces dosyasını düzenlemek için açıp:
php_flag register_globals off
ifadesini ekleyin. Açmak içinse
php_flag register_globals on
olarak girmeniz yeterli.
       Not: register_globals php 5.3'te kaldırılmıştır.


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver