Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Rüya Tabiri Projesi

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 15 Ağustos 2012 Çarşamba — Saat: 19:30:00

        Merhabalar. Bir süredir uğraştığım rüyaprojesi olan rüya tabiri projemi bitirip yayınladım. Tabi ücretsiz bir barındırma ve alan adı olduğu için isim biraz uzadı. Ama içeriğin çok kaliteli olduğuna inanıyorum. Çünkü bu projeyi bir eksiklik olarak görüp öyle hayata geçirdim. Eksiklik olarak görmemin nedenleri; ortalıkta yeterince rüya tabiri sitesi olmasına rağmen içerik kalitesizdi.
        Kalitesizden kastım, rüya tabirleri dil kurallarından yoksun, birbirinden kopyalanmış, alt alta aynı şeyler tekrar tekar yazılmıştı, bilgi kirliliği yaratan, kaynağı belli olmayan ve sağdan soldan reklam fışkıran sitelerden ibaret olmaları. Bizlere gerekli olansa kendimce tahmin ettiğim; hızlı olmalı, sade olmalı, amaca uygun ve rahatsız edici reklamlar olmadan okumayı kolay ve akıcı kılacak fontlar kullanılmalı, arama hızlandırılmalı ve kolaylaştırılmalıydı.
        Hız etkeninin internet sağlayıcısı tarafına müdahale edemesem de bana düşen tarafını, yani veritabanını ve kodlamayı performanslı kılacak işleri halledebildiğim yere kadar hallettim.
        Sade olmalı. Sadelik benim gözümde öyle güzel ki sade olduğunda her şeye yetiyor. Örneğin bu projede sanal yörenin sade olması aynı zamanda, amaca uygun olmasını, hızlı olmasını, kolay ve akıcı okunmasını, performansı arttırmayı da sağlıyor.
        Şu anda veri tabanında 1206 adet İmam-ı Nablusi'ye ait rüya yorumu var.

        Sanal yörenin adresi: ruyatabiri.netne.net
    Anarayfanın görüntüsü:
Resme tıklayarak büyütebilirsiniz


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver