Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Blogger'ı alan adına yönlendirmek

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 23 Ağustos 2012 Perşembe — Saat: 23:26:00

       4-5 gün önce bir alanadı aldım. Önceki planlarım bir wordpress kurup günlüğümdeki eski yazılarımı wordpresse aktarıp yazmaya burdan devam etmekti ama bunun da onca konu adresinin (linkinin) ulaşılamaması demekti, sonra konuların istatistiklerinin artık alınamayacak olmasıydı ki blogger yönetim bölümü bizlere çok ayrıntılı güzel ve kullanışlı bir yönetim sunuyor bu bundan da vazgeçmek anlamına geliyordu.
       Sonra günlüğümü alan adıma yönlendirip bu şekilde devam edip edemeyeceğimi düşünmeye başladım, benim için böyle çok daha avantajlıydı. Araştırmalarım beni sevindirdi doğrusu yapılabiliyormuş bu. Hem de çok basitmiş. Bunun bir kaç yolu var. Kısaca anlatayım, hiç öyle dnspark ile falan uğraşmayın:
Alan adınızı yönetebileceğiniz kısma gelin, buradan dns ayarlarınızı yapabileceğiniz alana gelin. Bu kısma bazı yerlerde ip bazlı dns yönetimi, gelişmiş dns ayarları, dns zone da diyor.
       Bu alandan bi cname kaydı oluşturacağız. adı: www, host adı: ghs.google.com olmalı, eğer hizmet veren şirketiniz size olanağı sağlıyorsa bir de adı: boş bırakın, host adı: ghs.google.com olarak bir cname kaydı daha yapın. Böylece sitenize www yazmadan gelen ya da yönlendirilen ziyaretçileriniz bir sorun yaşamaz, son adıma gidebilirsiniz.
       Eğer hizmet veren şirket size ikinci bir cname kaydı yapmanıza izin vermiyorsa bir A kaydı yapabilirsiniz. Yine aynı yerde bir A kaydı oluşturun, A kaydının adını www olmadan girin, ip kısmına da 173.194.70.121 yazın (ip adresini komu satırında (cmd) ping ghs.google.com yazarak elde ettim) ve kaydedin. Kayıtların oturması çoğu yerde bir iki gün olarak belirtilmiş ama genelde hemen etkisini gösteriyordu. En azından bende hemen etkisini gösteriyordu diyeyim...

        Son adım

        Bu şekilde de sitenize www olmadan girilmiyorsa blogger hesabınızdan Ayarlar>Temel>Yayıncılık bölümünden gelişmiş ayarları açın ve www.siteniz.com'a yönlendirin. Yönlendirme yaptıktan sonra da "siteniz.com öğesini www.siteniz.com konumuna yönlendir." seçeniğini işaretleyip kaydedin. Artık www yazmayan ziyaretçileriniz sorun yaşamayacak.#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver