Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Mezun oluş - Eve Dönüş...

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 8 Haziran 2012 Cuma — Saat: 16:20:00

       Artık Demir Alma Günü Gelmişse Zamandan
       Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan...
       Birbirinden çok değerli hocalarımızın bizle olan seviyeli ama bir o kadar da yakın ilişkisinden, birbirlerimizle kurduğumuz arkadaşlık bağlarından dolayı insan sevdiklerinden ayrılırken hüzünleniyor. Bu ayrılığın varışı eve olunca da bir yandan seviniliyor. Farklı bir duygu yani, hem de çok...
       Şu an hissettiklerim hüzün ve halsizlik. Genelde böyle ayrılıklar olurken halsiz olurum, kollarım ağrır. Nedenini bilemiyorum. Daha dün babamla gelirken çok iyi hatırlıyorum gelişimi. Bugünse gidiyorum işte.
       İkinci dönemin başlarında sağolsun Volkan Hocam beni yanına çağırıp konuştu ve yanında çalışmak isteyip istemediğimi sordu. Ben ne lise hayatımda ne de ilk okulda açık konuşmak gerekirse adam yerine konulduğumu hatırlamıyorum. Hal bu ki hocam beni karşısına oturtup kendisiyle çalışmayı isteyip istemediğimi soruyordu. O an içimi öyle güzel bir gururlanma sarmıştı ki, o kadar sevinmiştim ki "isterim hocam" diyebildim sadece. Harbiden "kral" adam benim hocam :). Bundan sonra iki yılımızda biterken ben, Muhammet AKOT ve Muhammet Fatih ÖZER arkadaşım ile işe beraber başlayıp beraber bitirdik... Hocamızla ARGE'mizin açılışını da yaptık. Hocamla beraber çalışmaktan gurur ve onur duyuyorum. Hayatımda annem ve babamdan sonra beni en çok gururlandıran ve adam yerine koyan, değer veren insan hocam oldu. Bu yüzden burdan ayrılırken canımdan, Volkan Hocamdan, Murat Hocamdan ve diğer çok önemli, çok sevdiğim hocalarımdan ayrılmak bana çok koyuyor...
        Yine de "gitmek" hayatın bir gerçeği. Bunu kabullenmekte bunu bilmekten ve inanmaktan geçiyor. Burada edindiğim tecrübeler, arkadaşlıklar çok önemli. Derler ya üniversiteye girdiğin halinle çıktığın halin çok farklı olur diye. Gerçekten de öyle çok farklı oluyorsunuz, hayatı çocukça gördüğünüzün farkına varıyorsunuz öncekine nazaran çok olgunlaşıyorsunuz. En azından insanlarla birlikte yaşamayı öğreniyorsunuz, cebinizdeki paranın kıymetini bilmek zorunda kalıyorsunuz, hesap yapmayı, geçinmeyi öğreniyorsunuz, çamurda yürümeyi, insanların arasına karışırken parfüm sıkıp dolaşmayı öğreniyorsunuz, farklı farklı insanlarla konuşmayı öğreniyorsunuz, bir şehirden başka bir şehre yolculuk etmeyi öğreniyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra üniversitenin insana ne kazandırdığını merak etmişsinizdir. Üniversitemin bana akademik olarak kazandırdıklarını en basitinden aşağıdaki grafikle açıklamak istiyorum:

Şu an okuduğunuz günlüğümün sayfa görüntülenme istatistiği

        Yukarıdaki istatistiği biraz açıklamak gerekirse, günlüğümü 2008 yılının Nisan ayında oluşturduğum görülüyor. Günlümün ilk başlarda 1000 sayfa görüntülenmesinin nedeni çok fazla girdi girmem. Normal zamanlarda aylık ortalama 215 sayfa görüntülenmesi var.
        Üniversiteyi kazanıp yerleştikten sonra bir ay geçince öğrendiklerimi yazmaya başladım ve görüntülenme sayısı 4 katına çıkmış, ki 2011'in Ekim ayında günlüğüme sadece 3 girdi girmiştim. Kasım ayındaki düşmenin (bu düşüşte bile ortalamanın üstünde) nedeni ise hiç ilgilenemememdendir. Aralık ve Şubat ayında artış devam ediyor ve Mart ayında aylık görüntülenme sayısı, üniversite öncesi görüntülenme sayısının hemen hemen 9 katına kadar artıyor. Nisan ayındaki düşmenin sebebi yine ilgilenemememden ve Mayıs ayında 2 girdiyle artış oluyor. Haziran ayındaki 301 görüntülenme sayısı şu an Haziran'ın 8'inde olmamızdan kaynaklanıyor :).
        Akademik gelişim de böyle. Yani üniversite sizi her yönüyle geliştirir, olgunlaştırır. Allah'ın ilk emrinin önemini ve niçin ilk olarak alelacele bu emri verdiğini çok çok daha iyi anlıyorum: "OKU"
        Üzücü gerçekten, hatta anneniz babanız dışında size güvenen, değer veren, emek veren kişilerden ayrılmak ama
Artık demir alma günü gelmişse zamandan
Evine giden bir gemi kalkar bu limandan
Bu arada, ARGE'yi biz açtık ve ilk çalışanlar biziz ve burada yerimize çalışacak olan öğrenci arkadaşlarımızın bizden çok daha fazla ve iyi çalışmalarını rica ediyorum.
"Ve sabret, çünkü Allah, gerçekten de iyilik edenlerin ecrini zâyi etmez."
Tüm hocalarımın üstümüzde çok emeği var, Allah onlardan razı olsun.
İlk geldiğim günü daha dün gibi hatırlıyorum. VE HİÇ UNUTMAYACAĞIM. NE YAŞADIKLARIMI NE DE BURADAKİ HOCALARIMI...

SON OLARAK: KARDEŞİMİN POLİS MYO'DA OKURKEN ALIP HEDİYE ETTİĞİ AY YILDIZLI YÜZÜĞÜNDEKİ ÇİFT BAŞLI KARTAL MOTİFİYLE AYNI SİMGEYE SAHİP ÜNİVERSİTEYİ BİTİRMEK BENİ ÇOK GURURLANDIRIYOR. TEVAFUK İŞTE.


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver