Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Wordpress Adresini Değiştirince

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 7 Mayıs 2012 Pazartesi — Saat: 21:34:00

        Hikâye Kısmı

        Bugün başıma gelen garip bir olayı anlatayım belki başınıza gelir, düzeltirsiniz. Bugün laboratuvarda şehir tanıtım projemi laboratuvardaki bilgisayara attım wordpressteki wp-config dosyasındaki veri tabanıyla ilgili ayarları yapıp sitenin yönetici alanına giriş yaptım. Projem iki bölümden oluşuyordu: ilki flaştan oluşan bir Türkiye haritası ikincisi ise wordpress ile yaptığım asıl içerik sitesi. Wordpresin ayarlar kısmından başlığa tıklandığında flaş haritasının olduğu sayfa açılması için Site adresini http://localhost/sehirler olarak ayarladım.
       Olmuştu istediğim, ama sonra farkettim ki sitede arama yapınca "http://localhost/sehirler"de arama yapmaya çalışıyor. Ben de bu ayarı eski haline getirip Wordpress adresini değiştirdim ama bu sefer de büyük bir hata yaptım: artık yönetici alanına (admin paneli) giriş yapamıyordum. Tam bitti derken 81 ille tek tek "resimler, içerik, flaş resimler"i eklemek bayağı bir yorucu olacaktı. Biraz araştırdıktan sonra internetten umudu kesip kendim halletmeye çalıştım. Önce wp-admin klasörünün içindeki options adlı php dosyalarını inceledim ama sonuç olumsuz.

      İşin Aslı

       Sonra yurda geldim, yatağıma uzanıp biraz daha araştırma yaparken wordpress'in veritabanıyla çalıştığını hatırladım hemen localhost/phpmyadmin'e giriş yapıp ilgili veri tabanımdan wp_options tablosuna geçtim, gözat diyerek tablonun içindeki alanları incelemeye başladım ki karşımda siteurl yazan bir alan ve bu alanın http://localhost/sehirler yazan bir değeri vardı. Aradığımı bulmuştum. Bu değerin eski halini yazıp olayı halletmiştim. Büyük bir yükten kurtulmanın ferahlığı hiçbir şeyde yoktur zannedersem. Başınıza gelirse düzeltebilmeniz dileğiyle...
Büyütmek için resme tıklayın


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver