Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

OTEL REZERVASYON OTAMASYONU

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 27 Mayıs 2012 Pazar — Saat: 00:02:00

        Selamlar. Tam anlamıyla bugün bitirdiğim bir çalışmamı sizlerle paylaşmak istedim. Çalışmanın konusu Otel Rezervasyon Otomasyonu. Konu hakkında biraz daha bilgi vereyim.
        Bu otel rezervasyon web sanal yöre tabanlı uygulama aslında benim asıl çalışmam değil. Benim asıl yapıtım “Şehir Tanıtım Sitesi”ydi. Şehir Tanıtım Sitesinde öncelikli olarak Türkiyemizin 81 iliyle birlikte Kerkük, Musul, Selanik, Lefkoşe, Türkistan, Semey ve Sincan gibi şehirlerde vardı. Fakat bazı aksaklıklar yüzünden çalışmaya öncelikli illerimizi eklemekle yetinebildik. Gönül isterdi ki saydığım diğer illeri de ekleyebilelim… Gönlün isteğini bir tarafa bırakıp Şehir Tanıtım Çalışmasının sonuna yaklaşınca bir arkadaşımın projesi olan Otel Rezervasyonu hakkında konuşmaya başladık. Denemek amaçlı, php dilini kullanarak konu üzerinde çalışmaya başladım. Deneme amaçlı başladığım Otel Rezervasyon çalışmasına ‎09 ‎Mayıs ‎2012 ‎Çarşamba, ‏‎22:39:33’te başladım ve yapıtı an itibari ile (26 Mayıs 2012 Pazar, 23:29:19) gözden geçirip tamamladım.
       Üzerine belki bir yardım belgesi hazırlar eklerim ama gerekte görmüyorum çünkü olabildiğince sade bir tasarım yapmaya çalıştım. Çalışma içindeki dosyaların içeriğini ve otomasyonun çalışmasını ayrıntılarıyla anlatan bir belge hazırladım. Konunun sonunda ona da ulaşabilirsiniz.. Kısaca bahsetmek gerekirse otomasyonda önemli üç kısım var: birincisi kayıt işlemini gerçekleştiren kısım; ikincisi kayıtları listeleme, kayıt arama, düzeltme ve silme gibi işlemeri yapmamızı sağlayan kısım ve üçüncüsüyse bu işlemleri size gösteren iframe kısmı.
 Otomasyonun görüntüsü (Büyütmek için resme tıklayın)

       Otomasyona biraz farklı bir tarz katmak için "yapamadım, bulamadım" gibi cümleler kullanmayı uygun gördüm. Böylece sanki uygulama kullanıcıyla konuşuyormuş gibi bir hava olacak.

Kurulum

        Eğer localhost'a kuracaksanız ki resepsiyoncu kullanacağı için ya da geliştirme yaparken veya denemek istediğinizi varsayarsak en güzeli böylesi olacaktır (veri tabanındaki bilgiler disk bozulduğunda kaybolabilme ihtimali var). AppServerınız yoksa şuradan indirebilirsiniz. Var olduğunu veya kurulumunu yaptığınızı varsayarsak şuradan indireceğiniz sıkıştırılmış dosyayı bir yere açın ve otelrezervasyon/www dizinindeki otelrezervasyon klasörünü C:\AppServ\www dizininin içine kopyalayın.
        Aynı şekilde otelrezervasyon/data klasörünün içindeki otelrezervasyon klasörünü de C:\AppServ\MySQL\data dizini içine kopyalayın.
        Şimdi de az önce kopyaladığınız AppServ/www/otelrezervasyon dizini içerisindeki baglan.php ve baglangoster.php dosyasındaki
@$veri_tabani = mysql_connect("localhost","root","1299");
satırındaki veri tabanı kullanıcı adınız (root) ve şifrenizle değiştirin (1299). Şimdi de internet tarayıcınıza (firefox, chrome vb). localhost/otelrezervasyon yazın.

İyi kullanmalar. Test için: otelrezervasyon.net76.net

Bu arada, otomasyonun ruhsatı (lisansı) sayfanın en altında yazıyor.
Aşağıdan otomasyonun kaynak kodlarına ve açıklamalarına ulaşabilirsiniz:


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver