Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

XP ve Vista'da Ghost Atmak

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 7 Nisan 2012 Cumartesi — Saat: 03:53:00

       Araştırma Teknikleri ve Seminer dersinde hocamızın verdiği ghost almak/atmak ödevimi sizinle paylaşmak istiyorum. Bilirsiniz ghost atmak dediğimiz olay sabit diskimizin tamamının ya da belirlediğimiz bir kısmının (örn: C:, D:) birebir yedeğini almaktır. Bu sayede bilgisayarımızın başına bir iş geldiğinde kurtarılamıyorsa aldığımız yansımayı tekrardan bilgisayara aksettirerek eski kaldığımız yerden devam edebiliriz. Bunun yanında çok fazla aynı özellikte bilgisayarların bulunduğu bir işletmeyi de kurarken, ya da işletmenin bilgisayarlarına bakım yaparken ghost'u kullanabiliriz.
       Düşünün, ghost atmak 15-20 dakika, tek bir bilgisayara yükemek istediğimiz programların varsa oyunların tümünü yükleyip bilgisayarımızı uzun süre kullanacağımız ayarlarını ve güncellemelerini yapıp ghsotunu alıyoruz. Bu işlemler belki bir gün sürebilir. Ama 100 bilgisayarlık bir işletmede bu 1 kişiyseniz, 100 gün, 2 kişiyseniz 50 gün sürecektir. 10 kişi çalışılsa bile yine çok fazla zaman alacaktır. Tabi bu bir örnekti. Bir bilgisayara bir günümüzü ya da yarım günümüzü ayırsak, sonra ghostunu alsak diğerlerine de bu ghostu atsak çok çabuk ve zahmetsiz bir şekilde işimizi halledebiliriz.
       Daha fazla uzatmadan ghost atmayı slayt halinde anlatayım dedim. Yazının sonunda ödev için hazırladığım slaytı ve programı da vereceğim. Bu arada ghost ekranından hemen önce parola sorulacaktır. Parola: blue

           
Slaytı tam ekran yapabilirsiniz (sağ alt) ve grub programını buradan indirbilirsiniz


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver