Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

5800 XM CFW Atmak

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 29 Nisan 2012 Pazar — Saat: 01:56:00

        Bu iş çok kolay, gözünüz korkmasın gayet basit...
        Eğer 5800'ınıza CFW atmayı düşünüyorsanız bize gerekli olan bir kaç araç: usb ara kablosu, JAF, OGM JAF PKEY Emulator ve T.C.K Service Pack 1. Bu arada ufak bir uyarı yapayım, Emulator'ü başlatırken uyumluluk modunda başlatın uyumluluk modu XP Service Pack 2 olsun.
        JAF'ı kurduktan sonra, emulatoru çalıştırdığımızda karşımıza gelen ekranda izleyeceğimiz iki yol var. Birincisi "ini" kullanarak yapmak. Bu dosyaları otomatik olarak kendisi bulur. Ama CFW Dosyaları örneğin: "T.C.K CFW" gibi bir klasörün içinde olmamalı yani klasör yolu şu şekilde olmalı:
C:\Program Files (x86)\Nokia\Phoenix\Products\RM-356                     -->Doğru
C:\Program Files (x86)\Nokia\Phoenix\Products\RM-356\T.C.K CFW    -->Yanlış
       Dosyalarımızı yukarıdaki doğru olan dizin adresine attıktan sonra tek yapmamız gereken aşağıdaki gibi önce  "ini"yi işaretlemek ve gelen pencereden RM-356 5800'ı seçip flash düğmesine basmak, daha sonra da hemen (daha doğrusu durum alanında bize söyledğinde) telefonumuzun açma tuşuna basınız ama dikkat edin basılı tutmayın tuşa yoksa telefon açılır flaşlama işlemi yarıda kalır. Eğer flaşlama işlemi sırasında bir sorun çıkarsa ve telefonunuz açılmayacaktır. Aynı işlemi defalarca kez tekrarlamaktan çekinmeyin. Ta ki olana kadar. İlk yol şöyle aşağıdaki ayarlara bir göz atın:

Go>BB5>Manual Flash + Dead USB> Use INI > Phone Mode (Offline)>Flash
Ayrıntılı görmek için resme tıklayın

       İkinci yolsa "ini" kullanmadan. Bu ini'ye göre biraz daha zahmetli. Fakat bunda da yapacağımız pek bir şey yok. Şöyle ki burda MCU, PPM, CNT(Genelde Gerekmiyor) ve APE Variant düğmelerine tıklayarak gerekli dosyaları biz kendimiz gösteriyoruz ve ondan sonra flaş düğmesine basıyoruz. Tek fark bu ha bir de bu yolda dosyaların illa ki üstteki doğru olan dizin içinde olması gerekmez. Zaten bu yüzden biz kendimiz gösteriyoruz. Düğmelerde ve phone status'u değiştirirken program biraz donuyor, telaşlanmayın, bekleyin düzelecektir.
MCU Düğmesine Core dosyasını gösteriyoruz. Core dosyasının uzantısını burada C0r olarak değiştirmeliyiz, ini ile yapacaksak uzantı C00 olmalıdır.
PPM Düğmesine ise uzantısı V(herhangi bir sayı) olan bir uzantılı dosyayı iliştiriyoruz.
CNT düğmesine genelde gerekmiyor
APE Variant Düğmesine ise uda.fpsx uzantılı dosyayı iliştiriyoruz ve ardından flash düğmesine basıyoruz. Tabi sonrasında da fazla vakit geçirmeden telefonumuzun güç düğmesine bir kere bastırıyoruz. Uzun süre basılı tutmadan.
Flash ayarları bu düğmeler vasıtasıyla yapılıyor.


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver