Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Blogger'a Facebook Beğen ve Gönder Düğmesi Eklemek

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 28 Mart 2012 Çarşamba — Saat: 02:49:00

        Hedefiniz bilgilerinizi başka insanlarla paylaşarak çoğalmasını ve öğrenilmesini istiyorsanız bir sanal günlükte ya da kişisel sanal yörenizde yazdığınız konuların daha da yayılmasını ve fazla kişi tarafından okunmasını istiyorsunuz. Hal böyle olunca günümüzün devleri sosyal siteler aklınıza ilk gelen. Ne de olsa sevdikleriniz, tanıdıklarınız ve daha fazla insan nasıl gerçek hayatınızda varsa aynı şekilde sosyal sitelerde de birebir, hatta daha fazlası o sosyal PAYLAŞIM sitelerindedir. Uzu bir girişten sonra sanırım artık başlıkta yazan amacımızı anlatayım.
       Aslında çok basit ama biraz ingilizce ve merak gerekiyor. Şu sayfadan Beğen düğmesi eklentisi için facebook'a gidelim ve oradan kodlarımızı alıp blogger'ımızın şablon tasarım sayfasına varalım (Şablon/HTML'yi düzenle). Bu arada Widget Şablonlarını Genişlet'i işaretlemeyi unutmayın. Hatırlatayım, uygulama kodlarını almak için, daha doğrusu kodların çalışması için önceden bir facebook uygulamımızın olması gerekli. Onu da şu sayfadan kolayca halledebilirsiniz. Dikkat edin, beğen düğmesinin yanında gönder düğmesinin de bulunması için mutlaka XFBML kullanmanız gerekli. Beğendikten sonra paylaşmak için bu kutunun gelmesi için de zannediyorum bu XFBML kodlarını kullanmalıyız. Beğen sayfasındayken seçeneklerimizi ayarlayıp GET CODE düğmesine tıklarsak yukarıdan XFBML sekmesine geçip oradan kodları söylenen yerlere kopyalamak kalıyor bize. İlk önce html isim uzayını yapıştıralım:

Get Code düğmesine tıklayınca açılan pencere

 Şekil - 1: isim uzayının yapıştırılması

        Şekil - 2 için verilen kodları etiketinden sonra kopyalayalım. Ben sonradan ne kodu olduğu hakkında kafa yormayayım diye başlangıç ve bitiş satırına html yorum kodu koydum. Biliyorsunuz yorum kodları tarayıcı tarafından kaale alınmaz.
Şekil - 2: Beğen düğmesi sonrası kodları

        Sıra geldi beğen düğmesinin görünmesini istediğimiz yere yapıştırılmasına. Ben genelde konu başlığından hemen sonra görünmesini istediğim için title> etiketinden sonra yapıştırdım. Bu size kalmış bir şey. Nerede göstermek istiyorsanız oraya yapıştırın. Örneğin konunuzun hemen altında görünmesini istiyorsanız post.body/> etkietinin altına yapıştırın. Gösterdiğim etiketleri dikkatli incelediyseniz title'nin başlık anlamına geldiğini, post'un gönderi, body'ninde gönderinin gösterildiği gövde anlamına geldiğini anlamışsınızdır. İngilizcede bunlar böyle maalesef.
Şekil - 3: Beğen düğmesi görünmesini istediğimiz yere yapıştırılan kodlar
       


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver