Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Vodafona'dan Ücretsiz Twitter Hizmeti

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 2 Ekim 2010 Cumartesi — Saat: 21:27:00

İşin Hikâye Kısmı
     Vodafone'dan bir kaç gün önce bir ileti aldım. Twitter'ı ücretsiz kullanabileceğim konulu bir ileti... Bir deneyeyim dedim, denedim, evet; şimdi vodafone'dan 2444'e ileti atarak twittera yazabiliyorum, hem de ileti hakkımdan kesilmeden. Şöyle bir strateji izlenmiş olabilir, Twitter ücretsiz olarak daha çok kullanılmak isteyebilir, vodafoneda ücretsiz hizmet için kendini kullandırtmak isteyebilir. Yani buradan her iki şirket de kârlı çıkar.

     Ayrıca bir şey var ki derinde biraz... Şöyle, şimdi eğer telefonunuza yazdıklarının gelmesini istediğiniz kullanıcının twitter yazılarındaki telefon ışığını yakarsanız onun yazıları size sms olarak gelir. Yani arkadaşınızı her yerde takip edebilirsiniz. O da sizin telefon ışığınızı yakarsa sizin twitter yazılarınız da ona sms olarak gelir. E düşünün bakalım, vodafone twitter yazılarımızı yazarken bizim ileti hakkımızdan kesiyor muydu?: hayır... O zaman ileti hakkınız olmadığında bile twitterdaki ayarlanmış arkadaşlarınızla iletileşebilirsiniz... Bu tabi sadece twitterdaki arkadaşlarınız için geçerli. Ama gerçek hayattaki arakadaşlarınız da orada olduğundan pek sorun olmaz. Bu işten de her iki şirket kâr ettiğinden seslerini çıkarmıyor, hatta böyle bir açığı bilerek bırakıyorlardır. Nasıl olduğunu sizlere de anlatayım, belki kullanmak isteyeniniz olur.

     Eğer isterseniz twitter hesabınızı facebook hesabınıza bağlayarak facebook'a da ücretsiz sms göndererek "bir nevi" durumunuzu güncellemiş sayılırsınız. ama 0.facebook.com ya da zero.facebook.com kullanmak varken, bilemiyorum kullanır mısınız...

Nasıl
     Öncelikle start yazıp 2444'e gönderin, size bir yönerge iletisi gelecektir cevap olarak. Twitterdaki kullanıcı adınızı yazıp 2444'e gönderin. Sonra size tekrar bir ileti gelecek, şifrenizi yazıp tekrar 2444'e gönderin. Eğer şifrenizi doğru yazdıysanız içeriği successifull olan bir ileti gelecek, eğer yanlış yazdıysanız hata içerikli bir ileti alacaksınız. Tekrar doğru bir şekilde yazın. Twitter'a kayıtlı değilseniz sms ile de kaydolabilirsiniz, ama o iş biraz karmaşık yani benzer adımlar ama telefondan yapmak karmaşık gelebilir. Bir bilgisayardan yapın. Eğer internetiniz yoksa smsden de yapabilirsiniz. start yazıp 2444'e gönderip, yönergede kayıt için gerekli yolları okuyun. Ve işte bitti; ama nasıl yazılacak?

Hazırız
Twitter'a yazmak için artık hazırız.
Deneme 1-2-3
Şimdi 2444'e yollayın. Göreceksiniz, ileti hakkınızdan kesilmemiş bir şekilde twittera yazınız iletilecektir. Eğer bir arkadaşınıza direkt ileti yollayacaksanız twitter üzerinden:
D twitterdaki arkadaşınızın adı Allah'ın rahmeti üzerine olsun gardaşım, nasılsın. :)
2444'e yolluyorsunuz. Tabi 140 karakter sınırı burada da var. Direkt iletilerde sms ayarı yapmanıza gerek yok, yollayınca karşı tarafta eğer sizin yaptığınız adımları yaptıysa ileti olarak gidecektir. Twittera yazan arkadaşlarınızın yazılarını SMS olarak almak istiyorsanız dediğim gibi, arkadaşınızın telefon ışığını yakmanız lazım. 

Ayrıntılar
     Bir iki ufak ayrıntı var, onlar da telefon üzerinden Twitter'ı gelişmiş olarak sms ile nasıl kullanacağınız hakkında. Linux'un konsolu diyebiliriz. :). O ayrıntılar da şu şekilde:
---
FOLLOW Kullanıcıadı
Arkadaşınızı takip etmeye başlarsınız
UNFOLLOW Kullanıcıadı
Arkadaşınızı takip etmekten vazgeçersiniz
ON/OFF
Tüm twitter yazıları için bilgilendirme gelir/gelmez
ON/OFF Kullanıcıadı
Arkadaşınızın yazdıklarından haberdar olursunuz/olmazsınız
GET Kullanıcıadı
Arkadaşınızın son girdisini görürsünüz
RT Kullanıcıadı
Arakdaşınızın son girdisini siz de giridilersiniz (Retweet)
FAV Kullanıcıadı
Arkdaşınızın son beğendiğiniz girdisini görürsünüz
D Kullanıcıadı mesajınız iletiniz
Arkadaşınıza Direkt ileti atmış olursunuz
---

     İleti hakkınızın olmadığı dönemlerde can kurtarıcı olabilir. Hatta çarşıda ileti hakkınızın olmadığı dönemlerde birbirinizi bulmak için boşa sinir bozucu vakit geçirmemiş olursunuz.

     İyi yazmalar :) Sizden tek ricam, Türkçe karakterler ve Türkçe sözcükler kullanmaya özen göstererek yazın yazacaklarınızı. Lütfen.


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver