Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Unuttuğumuz Bir Şey: Türkçemiz

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 22 Eylül 2010 Çarşamba — Saat: 12:52:00

     Türkçeye yapılan saldırılar bilinçli olarak, aslında parçalanmamız, değerlerimizi unutmamız, kültürümüzü, benliğimizi; yani Türklüğümüzü unutmamız için yapılıyor.
     Oktay Sinanoğlu'nun da dediği gibi "Dil, bir milletin her şeyidir.". Değeridir, kendi benliğidir, özüdür, kültürüdür... Tüm bunları bir arada tutan şey dildir. Milletin ortak malıdır. Aslında bu açıdan bakıldığında Türkçeyi bilinçli olarak, uyarılara rağmen yanlış kullanmaya devam ediyorsa (Örneğin, Tabelalarda uyarılara rağmen yabancı sözcükler, harfler bulunduruluyorsa) "Kamu Malına Zarar Verme (Madde 151,152)" maddesince cezalandırılmalıdırlar. Uygulamaya geçilmemesinin nedeni belki de bir şikayette bulunulmamasından kaynaklanabilir. Tabi bunlar bu bakış açısıyla ve aslında varsayımdır.
     Ceza alınmasa bile böyle bir şeyin, yani dile bilinçlice saldırının ya da bilinçsizce saldırılara yardım etmenin devamı vicdanı en derinden etkileyen bir eylemdir. Türkçenin ve dolayısıyla temsil ettiklerinin yok olması demektir. Tabi karşılarına Vatanın vatanperver, dilini, değerlerini ve Türklüğünü çok seven ona sadık olan evlatları çıkmadıkça!
     İnternetteki Sanal yörelerdeki forumlarda yazışmalıklarda (topluluklarda) takip ettiğimiz kadarıyla görülüyor ki "kendini küçük görmek" psikolojisine hiç uğramamış (iyi de yapmış), kendine güvenen, kendi özüne, değerlerine sahip çıkan bu vatan evlatlarından gün geçtikçe yenileri oluyor. Bilerek ya da bilmeyerek yapılan bu "iğrenç" saldırılara göğüs geren vatan evlatları her gün çoğalıyorlar. Bu, elbette bizi (Türkçeyi yok etmek isteyenlerle savaşanları) çok mutlu ediyor. Sizler de o vatan evlatlarından olmalısınız. Ki; Muhtaç olduğunuz kudret, damarlarınızdaki asil kandadır!
     Gençliğin getirdiği heyecan ve ilgi gösterilmesinin verdiği haz nedeniyle bazen ya da her zaman yabancı kelimelere ya da üzerinde yabancı yazılı elbiselere rağbet gösterebilir gençler. Ama beş dakika sonra heyecan geçtiğinde, heves sona erince düşünüldüğünde, aslında çok yanlış bir şey yapıldığının bir başkasının uyarısına gerek kalmadan da farkına varılabilir. Önemli olan bu hatanın bilerek tekrarlanmamasıdır. İlgi çekici ya da farklı görünmek, tüm bu değerlerimizden çok daha önemli olmasa gerek.
     Bir başka önemli olay daha var: Eğer bir hata yaptıysanız anında düzeltin. Bir yazı yazıyorsunuz varsayalım. Eğer yaptığınız bir noktalama hatasını ya da yazım yanlışını farkettiyseniz anında hiç üşenmeden düzeltin. Üşenip ertelerseniz bir süre sonra dağlar kadar çoğaldığını farkedip hiç düzeltmeyeceksiniz. Türkçemize dikkat edelim! O vatan evlatlarını yalnız bırakmayalım!
     Türkçe bir şemsiye dildir, şemsiyenin altında nice ağızlar, yöreler vardır. Bunlar Türkçenin hazineleridir. Eğer şemsiye dil yırtılır ve parçalanırsa, şemsiyenin altındaki hazinelerden ve onun koruduğu değerlerden de eser kalmaz. Eğer aynı oyunun başarılı olduğu milletler gibi yok olup gitmek istemiyorsak (Sümerler neredeler şimdi???) sahip çıkmalıyız dilimize. İnsanlar nasıl konuşuyorsa onun gibi düşünür, bir İngiliz, Fransız; kısacası başkası olmak istemiyorsak dilimize sahip çıkmalıyız. Bir dil bu kadar mı önemli:
     EVET!.. İşin içine girdikçe, o vatan evlatlarından oldukça siz de evet diyeceksiniz. Sizler de o evlatlardan olmalısınız.
"Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki ASİL kanda mevcuttur!"

Yanlış kullanılan kelimeler için sözlük


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver