Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

VLC Parçalanma Arızası

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 14 Temmuz 2010 Çarşamba — Saat: 17:09:00

    VLC'yi bana sevdiren kardeşim oldu. Açamadığı (mplayer vb gibi) ortam dosyası yok. Çok güzel ve hafif bir program. Ama gelin görünki ara ara (bazen "1.0.5 Golden Eye" sürümünde oluyordu, sürümü 1.0.6 ya yükseltince de olmaya başladı) parçalanma arızası diye bir arıza çeşidi veriyordu. Tabi bu hatanın ne olduğu programın arayüzünü kullanarak göremezsiniz. vlc /şarkı\ yolu/şarkı\ ismi gibi bir komutla görürsünüz. Orada parçalanma arızası olduğunu dize söyler. (Önceden bilgisayarı çok fazla açık tuttuğumda ramların bir sorunuydu sanırım, pisi verirdi. Demek genel geçer bir hataymış.)
    Bunu halletmenin yolu ~/.config/vlc klasörünün silinmesi. Özgürlük içinde birisi her açmanızda yapmanız gerekli demiş ama ben başka bir yol bulamadım. Ve malesef her açmanızda gerekli. Sorunun asıl kaynağı düzeltilene kadar geçici bir çözüm olarak güzel ve kolay göründü gözüme. Sorun geçici olarak o klasörün silinmesiyle halloluyor. ~ işareti (komut satırında da) sizin "/home/kullanıcı\ adı" yolunuzun kısaltmasıdır.
    Gizli dosya olduğu için gizli dosyaları göstertin dolphine'de görünüm>gizli dosyarı göster diyerek gösterebilirsiniz. Eğer XFCE kullanıyorsanız thunar da; ALT+. da işinizi görür. Böylelikle gizli dosyaları (isimlerinin başında nokta olan) görüp istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Komut kullanmak isteyenler:
rm -rf ~/.config/vlc
Komutunu kullanabilir. Onların yapması gereken sadece bu :) ve kaldığınız yerden lastfm'e scroblama gönderme yapabilirsiniz :)


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver