Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Dolandırıcılara Kanmayın!

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 14 Temmuz 2010 Çarşamba — Saat: 15:52:00

    Evet çok açık ve net bir tavırdır bu... DOLANDIRICILARA KANMAYIN! Sizi kanmamanız için illaki birisinin uyarması gerekmiyor. Aslında kanmamanız için aklınızın olmasına da gerek yok. O kadar basit cümlelere kananlarınızaysa ben büyük bir hayretle şaşıyorum...

    Teknik bilimin yükselmesiyle güvenlik açıklarının arttığı gibi bu güvenlik açıklarını kapatabilmekte kolaylaşıyor. Bu misal gibi bir de şu var ki, insanları kandırmak için çok çeşitli yollar çıktı ortaya. Önce emesen mesene (messenger), sonra da diğer bu gibi sosyal ağlar üzerinden milleti kandırmaya çalışıyorlar "ŞEREFSİZLER!". 
    Bakın yapmayın; akıl var, mantık var: Hiç böyle birşey olabilir mi? Adamlar kalkıyor bir grup açıyorlar, çalışması için arkadaşını davet etmen gerekli. Böyle salakça bir şeye bile insanlar inanabiliyor... İnanmayın böyle şeylere. Baksanıza kelimelerin içinde bile ŞEREFSİZLİK yatıyor. İnsanların bu gibi zaafları olabilir (ama olmamalıdır) ama bunları kullanan şerefsizler var işte. Cümlelerden anlayamıyor musunuz da hemen dediklerini yapıyorsunuz anlayamıyorum.
    İlk önce msn için "ücretli olacaktır, tüm arkadaşlarına haber ver, bu e-mail e-posta Microsoft tarafından takip edilecek ve ücretli olmaktan kurtulacaktır".... vs... bu gibi e-postaların sözlerinde bile böyle şeyler var. Hem gönderene bakınsanıza, hiç resmi bir göndericiye benziyor mu adresi. Alakaya maydonoz...

    Bunlardan facebookda usanmış bıkmış olacak ki bu sefer ki tavrı sert oldu. Facebook'un esas sayfasındaki "Ücretsizdir" yazısının yanına bir de "ve her zaman ücretsiz olacaktır" yazsısı eklenmiş.

    Bir daha söylüyorum: "LÜTFEN, BU GİBİ ÇIKAR AMAÇLI KURULAN GRUPLARA, SAYFALARA GİRMEYİN, GİREN ARKADAŞLARINIZI HİÇ ÜŞENMEDEN UYARIN. VE GİRDİĞİNİZ GRUPLARDA DA CÜMLELERE DİKKAT EDİN, 'UYGULAMANIN YA DA SAYFASININ ÇALIŞMASI İÇİN ŞU KADAR ZAMAN GEREKLİ, TÜM ARKADAŞLARINIZI DAVET ETMELİSİNİZ' GİBİ BASİT KANDIRMA CÜMLELERİNE KANMAYIN!"
Sözler biraz ağır olduysa affola
Facebook sonsuza kadar ücretsiz
HER ZAMAN ÜCRETSİZ OLACAKTIR!


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver