Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Chromdaki Olmazsa Olmaz Eklentilerim

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 12 Haziran 2010 Cumartesi — Saat: 01:06:00

    Eklenti fikrini ortaya atan adam sanırım şimdiye cennetlik olmuştur. Tarayıcıya, programa, bilgisayara katmadığı özellik, esnetmediği katı oluşum yok sanırım. :) Eklentiler herkesin de bildiği gibi kişileştirmek için birebir. Herkes bu konuda özgürdür, istediğini istediği gibi kullanıp, bilgisayarını, tarayıcısını ya da programını kendi istediği gibi düzenler, kendine uygun hâle getirir...
    Bende kendime en uygunlar toplayıp kurdum. En fazla kullanılanlar ve insanların işine en fazla yarayanlar genelde bu kullandıklarım. Belki sizin de hoşunuza gider. Kulandığım eklentilere gelince:
    1) Google Mail Checker Plus:Gmail hesabınızda okunmamış e-postanızın olup olmadığını kontrol eder ve okunmamışsa kaç tanesinin okunmamış olduğunu size söyler. Google Mail Checker'ın biraz daha gelişmiş hali olan bu eklentide okundu olarak işaretleyebilir, özetini okuyabilir, silebilirsiniz. Ayar bölümünden (Eklentiye Sağ Tık>Seçenekler) istediğiniz simge setini de ayarlayabilirsiniz. Haftada 27bin kişi indiriyor ve şuanda toplam 275bin kişi kullanıyor.
    2) LastPass: Şifrelerinizi aklında tutan, gireceğiniz zaman size kolaylık sağlayan bir uygulama. Bilgisayarınızı güvenemeyeceğiniz kişilerle kullanıyorsanız kullanmayın.
    3) goo.gl URL Shorter: Bulunak (in English: Link) kısaltıcı. Çok uzun olan bulunaklarınızı kısa akılda tutulur hale getirir. En azından yazımını kolaylaştırır.
    4) FlashBlock: Bilgisayarımın durduk yere kasılmasını, flash reklamların karşıma çıkıp durmasını ve örütbağımın (in English: internet) yavaşlamasını istemediğim için kullandığım bir eklenti.
    5) FIFA.com: Güncel bir eklenti. Yakında kaldırırım. Tahmin ettiğiniz gibi 2010 Dünya Kupası için üretilmiş bir ürün. Canlı sonuçları, haberleri alabileceğiniz güzel bir eklenti.
    6) Awesome Screenshot: Ekrandan resim yakalama eklentisi. Eğer bir forumda ya da blogta toplulukta ya da günlükte resimli anlatımlar yapıyorsanız gayet uygun. Sayfaların resmini alabilirsiniz. Ayrıca ekrana sığmayan sayfalarında resmini çekebilirsiniz. Resimleri düzenleyip (yazı yazıp, çizip, karalayıp, kırpıp) upload edebilirsiniz karşıya yükleyebilirsiniz. Çok kolay ve güzel bir eklenti.
    7) Facebook Photo Zoom: FPZ bence çok hoş bir eklenti. Facebooktaki fotoğrafları sayfa açmadan gerçek boyutlarıyla görüntüleyebiliyorsunuz. Benzerlerine göre çok hızlı, sade ve güzel :)
    8) AdBlock: Web sitelerinde ağelinde (sanalyörelerde) olur olmadık zamanlarda çıkan can sıkıcı reklamları engelleyen bir eklenti.
    9) Cooliris: çok şey yazdık çizdik :) (şimdilik chrome'a yükleniyor ama çalışmıyor. İleride çalışacakmışta. :))
Tüh be, 10'a yetiştirememişim :)

Eklentilerin bir görünüşü


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver