Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Pardus 2009 Kitabı

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 24 Haziran 2010 Perşembe — Saat: 23:40:00

    Bekliyordum; ama rastgele bir gün karşıma çıkacağını değil, haber alarak, bilerek, "işte burada" diyerek linki bulunağı tıklayacağım günü bekliyordum... Neyse, önemli olan çıkması. Çok sevindirici bir haber. Ama benim düşüncem ücretsiz dağıtımdı. Çünkü "herkesin geliştirmeye katkısının bulunduğu, açık kaynak ve ücretsiz bir işletim sisteminin öğretimini amaçlayan bir kitap niçin ücretli oluyor?" diye düşünürdüm. Üstelik internet ağeli (sanal ağ, sanal yöre) üzerinden ansiklopedisine -moda deyimiyle vikisine- ücretsiz olarak erişim yasalken, üstelik meb tarafından sadece Microsoft'u anlatan bilgisayar kitaplarımız bedavaya dağıtılırken, üstelik dergiler tarafından sadece Microsoft'u anlatan bilgisayar kitapçıkları(!) hediye edilirken, üstelik sırf bu kitaplar yüzünden Microsofttan başka işletim sisteminin olduğunu bilmeyenlerin büyük çoğunluğu oluşturduğu bir dönemdeyken...
    Bilmiyorum sizin yorumunuz ne olur; ama benim düşüncem bu yöndeydi. Neyse, tanıtımı bizden, düşünüp taşınması aziz Türk milletinin yüce ve eşsiz aklından.
"Özgürlük için"'deki haber yazısı:

------------------
Erken yeni sürüm haberinin üstüne güzel bir haber daha. Gezegen yazarlarımızdan Ömer AKYÜZ'ün uzun süredir üzerinde çalıştığı "Adım Adım Pardus 2009" kitabının 2 Haziran'da ilk baskısı yayımlandı. Kitap, yanında Pardus 2009.1 CD'si hediyesiyle birlikte satışa sunuluyor.
Kitap, Kapadokya Yazılım, Eğitim ve Danışmanlıkfirmasının desteğiyle satılıyor.
Yeni Pardus kullanıcıları ve Pardus ile yeni tanışanlar için yayımlanan bu kitabın hedef kitlesini, Ömer AKYÜZ şöyle özetliyor:
  • Pardus ile yeni tanışanlar,
  • 7 yaşındaki ilköğretim öğrencisinden 77 yaşındaki büyüklerimize kadar geniş kitle,
  • Pardus’u daha önce kullanmış olup kütüphanesindeki Pardus koleksiyonuna bir yenisini eklemek isteyenler,
  • Basılı kitap şeklinde Pardus kitabının hasretini çekenler
Ömer AKYÜZ'ün bu çalışması, yeni kullanıcılar için her zaman ellerinin altında bulabilecekleri, yardım alabilecekleri bir rehber olacak. Pardus 2009 kitabını Kapadokya Yazılım'ın açtığı e-dükkan'dan satın alabilirsiniz.
------------------


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver