Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Ubuntu W: GPG error/NO_PUBKEY ***** hatası

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 21 Kasım 2009 Cumartesi — Saat: 23:05:00

    Bazan Ubuntuda uğraşırken depoları yanlışlıkla bozabiliyoruz. O yüzden ara sıra çıakr bu W: GPG error/NO_PUBKEY ***** hatası. Neyse ubuntu forumlarında güzel bir betik oluşturulmuş. kullanımı şöyle. Terminalde şöyle yapacağız. (Bir konuya el atmadan geçemicem. Sevgili okurlarım ve de bilgisayar kullanıcıları: komut satırından yaptırmamızın nedeni, biliyorsunuz yazı ortamındayız ve normal arayüzle yaptırmaya kalksak çok fazla tarif ve bu tarifi yazmak için çok fazla yazı olacaktır. Çok yazıyı her kullanıcı okuyup anlamakta zorlanır. Ayrıca bizim açımızdan da çok zaman kaybıdır. O yüzden direk şu komut işinizi halleder diyip, şuraya gir, şu yolu takip et, bu yoldan çık, tamama bas, ileri de, geri de gibi çok fazla karmaşaya girmek istemiyoruz. Zaten arayüzü herkes kendi kendine boş zamanlarında kurcalayarak ya da kullanarak öğrenir kısa zamanda. Kısaca derdimiz bu sevgili okurlar. Tekrar konuya geçecek olursak, önce gerekli bağımlılıkları indirelim):
sudo aptitude install libhtml-parser-perl libio-socket-ssl-perl
    Şimdi de betiğimizi indirip çıkartalım:
wget http://savvas.radevic.com/launchpad/launchpad-ppa-fix.tar.gz
    Hadi bu sefer çıkartma işini konsoldan değilde normal yoldan "sağ tıklayıp > 'buraya aç'" diyelim. çalıştırmak için perl launchpad-ppa-fix.pl diyebilirsiniz. Bu betiği sürekli ve kolayca kullanmak isterseniz /usr/bin klasörü içerisine atıverin. Sonra da komut satırında launchpad-ppa-fix.pl yazıp (hatta launchpad-p yazıp sekme tuşuna (TAB) basarsanız hepsini yazmanıza gerek kalmaz) onay tuşuna (enter) basarsanız; bozukluklar düzeltilecek, depolar güncellenecek, kimlik doğrulama dosyaları kendiliğinden bulunacaktır. Kolay gelsin :)

    Konu burada bitti ama içimden uzat diye gıcıklık yapmak geldi :) Aslında bundan sonrasını okumasanız da olur ama okursanız sizin iyiliğinize (yanlış anlamayın :)). Ben bu depo onarıcı betiği şu şekilde çok kolayca da kullanabilirim mesela.... Önce ismini depoonar.pl yapar, sonra da /usr/bin/ dizini içerisine kopyalarım ve böylece her depo[SEKme tuşu] yapıp onayladığımda betik işini yapacaktır. :)devamını okuyup merak ettiyseniz ve nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız (ki genelde biliyorsunuzdur) şu şekilde taşıyabilirsiniz. Önce betiğin adını depoonar.pl diye değiştirin ve sonra:
sudo mv ~/depoonar.pl /usr/bin/
    Bu komutu verince ev dizininizdeki depoonar.pl betiğinin kaybolduğunu göreceksiniz. Neden, çünkü /usr/bin/ dizini içersine taşıdık :)

Terminalden ufak bir örnek


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver