Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Pidgin'e Titreşim Eklentisi

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 26 Kasım 2009 Perşembe — Saat: 13:11:00

    Aslında titretmeyi sevmem ama karşıdan cevap gelmemesini de sevmem (gene de titretmem:)). Fakat yine de bazen uyarmamız gereken durumlar oluyor Eğer bir pidgin kullanıcısıysanız bilirsiniz ki pidgin eklentilerle geliştirilip kişiselleştirilebilir... Bunu yapmak için Pidgin>Araçlar>Eklentiler yolunu takip ederek kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz pidgini. Gelelim yeni eklenti şaapmaya :). Eğer bir eklentiyi pisi paketi olarak yüklemeyeceksek ~/.purple (mor demek Türkçede. Renginden dolayı bu adı verdiler sanırım :) ve bir ufak açıklama küçük ama etkili bir kısaltma ~ (Alt Gr+ü) /home/kullanıcıadınız/ yolunun kısaltılmışı demek) dizinin içerisine kopyalamamız gerekiyor. Şimdi gelelim bizim Titreşim eklentimize.
İsterseniz pisi paketinden direk yükleyebilirsiniz (ama sevinmeyin depoda yok. :)) Tabi depoda olmaması pisi paketinin olmadığı anlamına gelmiyor. Paketi şuradan indirip üzerine çift tıklayarak olayı halledebilirsiniz ve pidginden eklentinizi etkinleştirebilirsiniz. :) İşte bu kadar kısa... Ya da daha kısasını söyleyeyim mi? Şu komutu komut satırından verin ve pidgin eklentinizi etkinleştirin..:
sudo pisi it http://askin.ws/pisi/2009/attentionbutton-0.3-1-1.pisi

    Şuradan en son sümünü (şuan 0.3) indirin ve sağ tıklayıp sıkıştırılmış klasörden çıkarın. Çıkarttığınız attentionbutton.so dosyasını (bizim titreşim eklentimiz oluyor kendisi) yine sağtıklayıp kopyalayın (ya da kesin) ve dolphini açıp Görünüm>Gizli Dosyaları Göster yolunu izleyin (veya kısaca ALT+. tuş bileşimini kullanın). .purple diye bir klasör olacak, onun içine girin ve plugins klasörünün içine yapıştırın. Sonra da Pidgin>Araçlar>Eklentiler yolunu izleyerek eklentinizi etkinleştirebilirsiniz. Bundan sonra Arkadaşlarınıza çevirimdışı görünseler bile Titreşim gönderebilirsiniz. Hem de SINIRSIZ :) Ama her şeyin fazlası sağlığa zararlı tabi. :)

Bir diğer yol (konsol manyakları meraklılaları için :))

Dosyayı açmak için:
tar -xvzf attentionbutton-0.3.tar.gz
mkdir ~/.purple/plugins
mv attentionbutton.so ~/.purple/plugins/
rm attentionbutton-0.3.tar.gz attentionbutton.c<#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver