Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Google Bedava Netbook dağıtır mı?

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 25 Kasım 2009 Çarşamba — Saat: 19:21:00

Google Bedava Bilgisayar Dağıtır mı?

Linux uzmanı Glyn Moody, Google'ın, Chrome OS'in piyasaya çıkmasıyla beraber ücretsiz olarak netbook dağıtmaya başlayabileceğini iddia etti.
Rebel Code: Linux and the Open Source Revolution (Asi Kod: Linux ve Açık Kaynak Devrimi) adlı kitabın yazarı olan Linux uzmanı Glyn Moody,Google'ın yakın bir gelecekte bedavaya bilgisayar dağıtmaya başlayacağını düşündüğünü söyledi.

Glyn Moody kitabında Linux'un gelişimini anlatıyor


Google'ın, reklamlarını daha fazla insana ulaştırmak amacıyla Chrome OStabanlı netbook'ları ücretsiz dağıtabileceğini belirten Moody, açık kaynak kodu sayesinde yazılımın birim maliyetinin sıfır olacağını ve Chrome OS'in yapısı sayesinde donanım maliyetinin de çok düşük olacağını söyledi.

Chrome OS web tabanlı uygulamaları çalıştırıyor


Eğer kullanılacak tüm uygulamalar web tabanlı olursa, söz konusu netbook'ların sabit diske ihtiyacı olmayacak. Ayrıca çok fazla RAM de gerekmeyecek. Moody, Google'ın böyle bir netbook'u 20 $ dolara mal edebileceğini, bunun daha fazlasını reklamlar sayesinde kazanabileceğini belirtti. Google böyle bir plan üzerinde çalıştığını açıklamış değil fakat Glyn Moody'nin söyledikleri kulağa mantıklı geliyor.
Kaynak


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver