Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Enlightenment Masaüstünü Pardus 2009'a Kurmak

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 24 Kasım 2009 Salı — Saat: 19:40:00

    Bu da güzel ve bir o kadar da değişik bir masaüstü ortamı. Değişiklik seven kullanıcılarımız için nasıl yüklediğimi yazmak istedim. Bir o kadar da hoş aslında (Tabi alışabilirseniz). Benim hoşuma gitti, ama işte, hemen alışılmıyor, o yüzden çok hoşuma giden bir başka masaüstü ortamı olan fluxbox'uma geri döndüm :). (Bu da aşırı hızlı canım :)) | Neyse konumuza tekrar dönecek olursak; enlightenment'i nasıl kurarız. Bu anlatacağım yöntemle diğer harici masaüstü ortamlarını da kurabilirsiniz (Gerçi hemen hepsi belgelerinde nasıl kurulum yapıldığını anlatır).
    Önce enlightenment'i indirmemiz gerekli. Şuradan kaynak kodunu (Enlightenment Source Code TAR.GZ) indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyaya sağ tıklayın ve aç diyerek silmeyeceğiniz herhangi bir yere açın (örneğin kendinize ev dizininiz altında yeni bir Programlar dizini açıp onun içine açabilirsiniz). Açtıktan sonra kurulum çok basit. Aynen şu şekilde:
./configure
make
sudo make install
Kurulum bittikten sonra tek yapmamız gereken /usr/share/xsessions dizini içerisine bir başlatma dosyası yapmak. Şu şekilde kolayca halledebilirsiniz:
su -
|şifreniz|
kwrite /usr/share/xsessions/enlightenment.desktop
Ve içine şunları yapıştırıp kaydedin.
[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Name=Enlightenment
Comment=Highly configurable and low resource X11 Window manager
Exec=/usr/local/bin/e16
Terminal=False
TryExec=/usr/local/bin/e16
Type=Application

[Window Manager]
SessionManaged=true
Bu iş de bittikten sonra artık xdm (açılış) yöneticinizi yeniden başlatıp (çıkarak), menüden enlightenment'i seçip giriş yapmak. :) İşte bu kadar. Bilmem alışabilir misiniz ama bence hemen pes etmeyin, özelliklerini gördükçe hoşunuza gidebilir. Tabi KDE4'ten ayrılabilirseniz :)

Bir ekran görüntüsü.


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver