Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Pardus 2009'a Gnome Kurmak

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 11 Ekim 2009 Pazar — Saat: 01:26:00

Merhabalar. Pardus 2008'e gnome kurmak nasıl olur, nasıl olunca ne yapılır gibilerinden yazı yazmıştım. Umarım işinize yaramıştır. Şimdi de KDE4'le beraber arayüzü tamamen değişen ve 2008 paketleri Pardus 2009'a uyuşmayan pardus'a gnome'u nasıl kuracağız. Elbette uyarlanması iyi olur ve zaten de burakclskn arkadaşımız şuanda bu yapıtla uğraşıyor. Hatta tamamlamış da diyebiliriz. Peki gnome'u nasıl deneyeceksiniz. Gnome'u şu şekilde kurabilirsiniz:
Önce eğer kaptanla gelen açılış düzenlemesinde Katkı deposunu eklemediyseni onu ekleyin:
sudo pisi ar contrib-2009 http://packages.pardus.org.tr/contrib-2009/pisi-index.xml.bz2 -y
(pisi, paket yöneticimiz; ar, depo ekle; contrib-2009, depo adı; bulunak, paket bulunağı; -y ayarı ise tüm sorulara kendiliğinden evet denilecek demek). Şimdi de aynı şekilde gnome deposunu ekleyin:
sudo pisi ar gnome http://pardus-gnome.prj.be/pisi-index.xml.bz2 -y
Şimdi depo ekleme işlemlerimiz hallolmuş olmalı. Depo işlemleri bitince bir güncelleme yapın:
sudo pisi up -y
Güncellemeler varsa yapılacaktır. Güncellemelerimizi de yaptıktan sonra Gnome'u kurmaya son bir adım :).
sudo pisi it -c gnomeproject -y
(it (install), yükle; -c ayarı, tüm içeriği (yükle), gnomeproject ise içerik tanımıdır.) Yükleme işlemi bitince (64 Mb), ufak bir ayarımız kaldı.
su -
|parolanız|
kwrite /etc/conf.d/xdm
dosyasını açın, #DISPLAY_MANAGER="xdm" satırını DISPLAY_MANAGER="gdm" yapın. Sonra:
kwrite /etc/env.d/45kde4paths
dosyasını açın XDG_DATA_DIRS=/usr/kde/4/share:/usr/share satırının başına # koyun. Sisteminizi yeniden başlatın, gdm ekranından oturum türünü GNOME olarak seçip giriş yapın. İşte artık gnome'unuza kavuştunuz. Gnome çok güzel, ama ben nedense XFCE'yi daha çok sevdim :) Onu da denemek istersiniz. Tabi bir başka masaüstü ortamı da fluxbox. çok küçük ve mükemmel bir hıza ulaşıyor. Fakat Pardus'a fazla aşina değilseniz sıkılabilirsiniz fluxbox'ta benden söylemesi...

Böyle bir örnek sanırım Pardus'un Ubuntuya üstünlüğünü ve Pardus'un asıl masaüstünün gnome olması gerektiğinin kanıtı olarak görülebilir


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver