Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Windows Live Messenger Linux'ta!

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 17 Eylül 2009 Perşembe — Saat: 23:00:00

    Merhabalar;
Uzun zamandan beri merak içerisindeydim, neden yüklenemiyor diye... Bazen da sanal yörelere bağlantı şekli mi değişik acaba diye düşünüyorum Live Messenger'ın Linux'a yüklenememesinin sebebini... Meğersem yüklenebiliyormuş Linux'a da Live Messenger. Pidgin gibi istemciler varken pek tercih etmem ve önermem de ama alışamayanlar için nasıl kurulacağını anlatayım... İlk önce tahmin edeceğiniz gibi wine'ı yüklüyoruz. Wine'ı nasıl yükleyeceksiniz. Eğer Pardus kullanıyorsanız PiSi'yi kullanarak arama yapın ve yükleyin. Ubuntu kullanıyorsanız da Synaptic'le yükleyebilirsiniz... Wine'ı yükledikten sonra bazı Windows kütüphanelerini yüklememiz gerekiyor. İşte o kütüphaneler bu kütüphaneler :) :
corefonts, flash, gecko, gdiplus, msls31, msxml3, riched20, riched30, tahoma, vcrun6, vcrun2003, vcrun2005, vcrun2005 sp1, vcrun2008
    Bunları nasıl yükleyeceğinize gelince bu sözcüğe sağ tıklayıp farklı kaydet diyin. Kaydettiğiniz dosyayı Ev Dizininize kaydetseniz daha kolay uygulanabilirlik açısından daha iyi olur. Şimdi sıra geldi bu indirdiğimiz betiği çalıştırıp, açılan pencereden de yukarıdaki saydığımız kütüphaneleri seçip Yükle demeye. Bir konsol penceresi açın ve sh winetrick yazın. Gelen pencereden yukarıdaki ismi geçen kütüphaneleri yükleyin. Belirtilen tüm kütüphaneler yüklenince sıra geldi WLM'ı yüklemeye. WL-setup.exe gibi çevrim içi yükleme dosyaları şuan için yüklemede kullanılamıyor. Onun yerine yerel yükleme (çevrim dışı yükleme) dosyalarından yapacağız. Bunu google'da bulabilirsiniz. Hatta şuradada bulabilmeniz mümkün: Program Files/Common Files/WindowsLiveInstallar/MsiSources. Buranın altındaki dosya şu: Install_{508CE775-4BA4-4748-82DF-FE28DA9F03B0}.msi İşte bu dosyayı yükleyeceğiz... İşte şu emirle:
msiexec /i ~/.wine/drive_c/Program\ Files/Windows\ Live/Messenger/Install_{508CE775-4BA4-4748-82DF-FE28DA9F03B0}.msi
Yüklendikten sonra wine ayarlarını açın (ALT+F2 > winecfg) Uygulama Ekle'ye tıklayın ve ".wine/drive_c/Program Files/Windows Live/Messenger" yolundaki msnmsgr.exe dosyasını win2000 için seçin ve Tamam diyin. Şimdi wineboot'u çalıştırın (konsol açın ve wineboot yazın) ve giriş için yapmanız gerekenleri yapın... Bir resim.

Kaynak


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver