Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Yawp Pardus 2009'a Kurulmuyorsa

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 8 Ağustos 2009 Cumartesi — Saat: 00:50:00

    Merhabalar. Bugün Windows 7'den Pardus 2009'a geri dönüş (kısa bir tatildi diyelim :)) yaptım. Tekrar eski düzenime kavuşmak kde4'ün getirdiği kolaylıklar sayesinde çok da uzun sürmedi. Ama tabi halledemediğim bir şeyler de yok değildi. Mesela çok kullandığım yawp programcığı... Bu programcık hava durumunu anlık olarak sunmaya yarıyor. Gerçektende görsel yönden olsun, özellik bakımından olsun çok beğendiğim bir KDE4 programcığı. Onsuz yapamıyorum. Her neyse... Tekrar geri dönüş yaptıktan sonra elbetteki kaynak koddan program derleyebilmem için bazı ek yazılımlara ihtiyacım vardı... Örneğin cmake, make, cabextract gibi. Ama tüm bunları pisi it -c system.devel komutuyla çok hızlı bir şekilde hallediyorum. iş kuruluma gelince ki zaten her programın içinde ya READ ME dosyasının içersinde ya da INSTALL dosyasının içinde yazıyordur nasıl yükleneceği...
    Tabi siznde kurabilmeniz için ilk önce programı indirmeniz gerekecek. İyi bir haberim var. Hiç uğraşmadan direk pardus için olan paketini siz snv depolarından pisi ile derleyerek indirip, varsayılan olarak çift tıklayıp kurabilirsiniz. Böylece eksik paketleri de paket yöneticisinin kendi kendine bulup yüklemesini sağlayabilirsiniz. Bu sizin (ayrıca da benim) işime gelen yoldur. Böylece eksik olan strigi-devel, automoc4, kdelibs-devel paketlerini pisi kendi kendine kurar. Eğer bunlar ya da x11'in geliştirici (devel) paketi kurulu değilse cmake sürümünüz 2.6 olsa bile 2.6'yı istiyor olabilir sizden.
    Şimdi gelelim şu ünlü programımızın kurulumuna. Çok basit. Bir emir penceresi (konsole, yakuake gibi programlar) açın ve:
sudo pisi bi http://svn.pardus.org.tr/pardus/playground/mnurolcay/2009/desktop/kde/addon/yawp/pspec.xml
emrini verin. PiSi sizin için bu pakete ihtiyaç duyulan (az önceki saydıklarım) bağımlılık paketerini kuracaktır. Buradaki bi ayarı, binary (inşaa) kelimesinin kısaltılmışıdır. Yani biz burada paketi alıp Pardus 2009'umuza göre inşaa ederek indiriyoruz. Bundan sonra isterseniz konsolu kapatıp "Ev Dizini'nizde" bulunan yawp-0.2.3-2.pisi paketine çift tıklayarak kurabilirsiniz. İsterseniz size daha kısa bir yöntem söyleyeyim :) Belki sevmeyeceksiniz ama:
sudo pisi it yawp-0.2.3-2.pisi
(yaw yazıp SEKME (TAB) tuşuna bastığınızda sizi bir süpriz karşılayacak :))

    Eğer ki kaynak koddan kurmak istiyorsanız programı şuradan indirip, o yukarıda bahsettiğim bağımlılıkları kurduktan sonra kendiniz de derleyebilirsiniz (Nasıl kurulacağı READ ME dosyasının içerisinde yazıyor).
    Bir kaynak koddan derleme yapıyorsanız ve bağımlılık paketlerini yüklemediyseniz sizi şöyle bir hata karşılayabilir:

CMake Error at /usr/kde/4/share/apps/cmake/modules/FindX11.cmake:389 (MESSAGE):
Could not find X11
#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver