Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Linux'ta Oyun Keyfi

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 3 Haziran 2009 Çarşamba — Saat: 01:07:00

    Evet, Linux için oyun pek yok, aslında var da, Windows'un ilk ve orta zamanlarındaki gibi pek yok... Fakat bu demek değildir ki güzel, sürükleyici oyundan mahrumuz... Hayır, hiç de öyle değil... Urban terör adında öyle bir oyunumuz var ki dillere destan...
    Her neyse asıl konumuza dönecek olursak dediğim gibi asıl hazine Windows tarafında. Biz bu hazineyi Wine öykünücüsüyle elde etmeye çalışıyoruz. Size önereceğim ayrıca bir program daha var ki; o da oyunlara özel betikleri sayesinde oyunları kurmanıza yardımcı olur. Programın adı PlayOnLinux. Pardus paketini sitesinden de indirebileceğiniz gibi şuanda depolarda da bulunmaktadır. Sanırım katkı deposundaydı... Pisi'den aratırsanız en günce sürümüne ulaşmış olursunuz. Kurduktan sonra programı ALT+F2 yapıp playonlinux yazarak çağırabilirsiniz. Sonra listeden oyununuzu seçip, CD'sini takıp ekrandaki sihirbazla yüklemeyi kolayca halledebilirsiniz. bu daha kolay olan yoldu. Şimdi gelelim bu yolla yapamadığınız oyunlarınıza... Playonlinux'u yüklediğinize göre bağımlılık paketi olan wine'ı da yüklemişsinizdir. Ben wine programını genelde sanal ekran içerisinde kullanıyorum. Kolaylık sağlıyor ve Linux tabanıma bulaşmadan temiz temiz hallediyorum işlerimi... Her neyse, orası sizn bileceğiniz iş. Ama benden size bir tavsiye, bilgisayarınızın ekran çözünürlüğünün sık sık değişmesini istemiyorsanız sanal ekran içerisinde hareket etmeyi tercih edin (Menü>Programlar>Yardımcı Programlar>Wine>Configure Wine yolunu takip ederek gelen pencereden grafik sekemsi altında bulunan sanal masaüstünü kullan seçeneğini işeretledikten sonra çözünürlüğü ayarlayabirsiniz. Örneğin: 1024*768 gibi...). Oyunlar için gerekli kütüphaneler (programlar da diyebiliriz) hangileri? En çok lazım olanları directx9, vb6run, vcrun6, vjrun20, vcrun2008, bazı yazı tipleri,  dotnet2(netframework2), corefonts, msxml. Siz bunları nasıl kuracaksınız... Güzel bir soru. winetricks'i indirip, çalıştırıp, bu program aracılığıyle yukarıdaki saydığım kütüphaneleri indirip kurabilirsiniz.

wget http://www.kegel.com/wine/winetricks

    Bu emirle indirebilirisiniz. Çalıştırmak içinse komut satırına sh winetricks yazıp onay tuşuna basmanız yeterli. Gelen pencereden yukarıdaki saydığım kütüphaneleri seçip yükleyin. Tek tek yüklemenizi öneririm, ama hepsini aynı anda seçip de yüklerseniz herhangi bir şey olmaz. Eğer hata verirse hata çıktısına dikkat edin lütfen. Büyük ihtimalle cabextrac yoktur sisteminizde. Onu da pisi'den ya da hangi dağıtımı kullanıyorsanız onun paket yöneticisinden yükleyebilirsiniz. Şimdi oyunlarınızı yükleyip çalıştırabilmeniz için herkesin yaşadığı normal sorunlar dışında herhangi bir sorunla karşılaşmamanız gerekli. Eğer oyun yüklemede zorlanıyorsanız, linux oyuncularının (İngilizce) sanal yöresine bir göz artıp, nasıl belgelerini incelemenizi öneririm. Ya da diğer kullanıcılar nasıl yüklemiş, hangi sorunlarla karşılaşmış diye araştırın googleda... Herhangi bir sorun olduğunda yorum yazabilirsiniz.

Hayırlı Geceler...


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver