Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

PisiBul'la Pisileri Yakalayın

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 5 Mayıs 2009 Salı — Saat: 20:30:00

    Çok güzel bir uygulama var uzun zamandır. Gerçekten de yaptığı işle hiçte yabana atılmayacak bir uygulama. Şuanda 3396 adet uygulamayı Pisibul'la Pardus/Linux'unuza yükleyebilirsiniz. Normal pisi paket depolarında bulunmayan birçok uygulama (ve belkide şuan bilgisayarınızda yüklü uygulamaların üst sürümleri) pisibul'la bulabilirsiniz. Ayrıca kaynak kodlardan da (playground) bulduğunuz bir programı pisi paketine dönüştürüp çift tıklayarak da hemen yükleyebilirsiniz. Pisibul programlarınızın açıklamalarını da içerir. Bir diğer yandan da kaynağını görmek istediğiniz programın üzerine çift tıklayabilirsiniz.
Sanal yöresinde de belirtildiği gibi:  
"Pardus'un svn depolarında, resmi ikili depoda olmayan pek çok paket bulunmaktadır. Pisibul ile Pardus svn depolarındaki kaynak pisi paketleri arasında hızlı ve verimli aramalar yapabilirsiniz. Pisibul, depoların güncel halini otomatik olarak indirip kendini güncelleyebilir."
Şurada da bir görselini izleyebilirsiniz:     Peki nasıl kuracaksınız... Eğer şuanda (2009-05-05) indiriken kolaylık olur diye pisi paketini seçerseniz ve o anda kullandığınız Pardus'unuzun sürümü 2008'ise Pisibul'unuz çalışmayabilir ki verdiği hata şudur:

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/pisibul", line 2, in 
    import pisibul
ImportError: No module named pisibul
    Bu hatanın sebebi pisibul'un 2007'sürümünde yapılmış olmasıdır. Ve hepinizin bildiği gibi 2008'de büyük bir alt yapı değişikliğine gidildi. Hal böyle olunca PisiBul da 2008 üzerinde çalışmaz oldu. Ama üzülmeyin, kaynak paketten kurulum yapınca çalışıyor. Nasıl olduğuda görselde zaten gösterdim. Siz de o şekilde kurabilirsiniz. Yazıya dökmek gerekirse; şuradan kaynak paketi indirin ve bir yere açın (öneri: mesela bende olduğu gibi ev dizinine bir PROGRAMLAR dizini açıp oraya kopyalayabilirsiniz) ve şu komutu verince saniyeler içinde kuruluverir:

sudo python setup.py install

Ve pisibul komutunu verince ya da ALT+F2 yapıp pisibul yazınca hemen kavuşabilirsiniz şuan paket sayısı 3396 olan arşivinize :).

Hayırlı Günler...


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver