Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Linux'a Baghira'yı Yüklemek

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 10 Mayıs 2009 Pazar — Saat: 17:14:00

Önce biraz Baghira'dan bahsetmemiz gerekir sanırsam... Baghiranın çok gelişmiş bir tema yapısı vardır ve yazılımcıklarıyla (widget) da çok daha mükemmelleşir ve esner. Yazılımcıkları sizin yüklemenize gerek yok, kendisinde geliyor zaten. Şimdi öncelikle kurulumda terminal (konsol, komut satırı) kullanacağız ama sanmayın ki çok zor. Benim normal yüklemeden daha çok kolayıma geliyor. Siz de yazının devamını okuyunca/uygulayınca göreceksiniz çok kolay olduğunu. Baghira'nın pisi paketi şuan için Pardus 2008'e uyarlı değil. 2008'e uyarlı olmayan pisi paketlerini kendi kendinize uyarlayabilirsiniz. Sorun yaratabilir; ama başka çareniz yoksa bu şekilde halledebilirsiniz olayı. Fakat dediğim gibi, eğer başka çareniz yoksa yapın bunu, yoksa programın yarım yamalak çalışabilme ihtimali çok fazla :). Eğer böyle denemek isterseniz, yani uyarlamak isterseniz şu emri deneyebilirsiniz:

sudo pisi bi http://svn.pardus.org.tr/contrib/devel/desktop/kde/baghira/pspec.xml

Ama zaten kurulumu çok kolayken bu riskli yolu denemeyin bence. Gelin kaynak koddan nasıl kurulur onu yapalım biz. Önce şuradan kaynak kodları indirin ve sağ tıklayıp, Aç>Buraya aç diyerek bir dizine açın. Masa üstüne açarsanız daha rahat edersiniz. Şimdi bu açtığımız klasörü /usr/src dizini içerisine kopyalayalım ki yanlışlıkla silme olayı tamamen ortadan kalksın. Bildiğiniz gibi yüklediğimiz programların kaynak kodlarının bulunduğu klasörü silmemeliyiz... Şu şekilde kopyalayabiliriz:

sudo cp ~/Desktop/baghira-0.8 /usr/src

Kopyaladıktan sonra gelelim nasıl kurulduğuna. Önce bir komut istemcisi (yakuake, konsole, gnome-terminal, tilda, guake, urxvt ya da herhangi bir komut istemcisi...) açalım ve Baghira'yı kopyaladığımız yere gidelim konsol üzerinde:

cd /usr/src/baghira-0.8

Kopyaladığımız yere gittikten sonra sırayla aşağıdaki emirleri verirseniz program tema kurulmuş olacaktır (eğer bu emirle kuramazsanız, sadece ./configure yazıp, diğer emirleri aynen verin):

./configure --prefix=$(kde-config --prefix) --disable-debug --enable-final
make
sudo make install

Etkinleştirmek içinse TASMA>Görünüm>Pencere Süslemeleri (in english: dekarasyon) | Sitiller ««« işte bu yolları izleyerek arayüzünüzü kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Şurada da ozgurlukicin.com forumu için hazırlanmış bir yazı var. Onunla ayrıntılı bir şekilde neyin ne olduğunu, nereden - nasıl ayarlayabileceğinizi gerektiğini öğrenebilirsiniz. Eğer bu konuda başka destekler de arıyorsanız tema yazarının yaptığı bir rehber niteliğinde yazısı var (İngilizce). Onu kullanabilirsiniz. Kolay Gelsin...


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver