Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Thunderbird ile gMail kullanmak

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 11 Nisan 2009 Cumartesi — Saat: 16:59:00

Thunderbird'ü bilirsiniz, bir e-posta istemcisidir ve Mozilla vakfı altında geliştirilir ayrıca açık kaynaklıdır. Yani gönüllü olan herkesin tuzu vardır bu yapıtta (projede). Acaba gMail hesabımızı bu thunderbird denen istemcide kullanabilir miyiz... Elbette! Microsoft'un bize sunmadığı POP ve ya IMAP hizmetini Google sonuna kadar sunuyor. Microsoft'ta ücretsiz hesap veriyor, google'da, peki microsoft'un ne alıp veremediği var bizimle. Güvenlik sorunu mu acaba desek, aynı şeyi google'ın da yapması gerkli yani bize POP ve IMAP hizmetini vermemesi gerekli. Neyse bu konu çok uzar :). Bu POP hizmeti bize gmail hesabımız üzerindeki e-mektupların başka bilgisayarlarda da (daha doğrusu başka programlarca da) Şimdi bunun nasıl olacağına bir bakalım:

İlk önce google hesabımıza girelim, Ayarlar'a geçelim, Yönlendirme ve POP/IMAP sekmesine geçelim ve hesabımızın pop desteğini açalım. Değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.

Şimdi de Thunderbird'ü açalım (eğer hâlâ kurmadıysanız, pisi'den thunderbird diye aratırsanız anında karşınıza dikilir :) ya da sudo pisi it thunderbird komutunu verirseniz pisi'nin arayüzünün açılmasını beklemeden hemen kurabilirsiniz. :) Windows kullananlarsa şuradan indirebilirler thunderbird'ü, -sizi de unutmuyorum bakın değerimi bilin :)- ,tabiki de şaka,).

Açıldığında eğer Linux altındaysanız; Düzenle menüsünden, Windows altındaysanız Araçlar menüsünden Posta ve haber grupları ayarları'na geçin. Gelen pencereden Yeni Hesap düğmesini kullanın sonra da E-posta Hesabı'ını seçerek İleri gidin.[1] Sonraki adımda İsminizi ve gmail hesabınızın adresini yazın.[2] Yazdıktan sonra ileri diyin ve bu adım da da Gelen posta sunucusu'na pop.gmail.com yazın ardından İleri diyin.[3] Şimdi de yine gmail hesabınızın adresini verin ve İleri diyin.[4] İledi dedikten sonraki penereye hesabınız için bir ad girin.[5] Ayarlarınızın doğruluğunu kontrol ettikten sonra Son diyerek bitirin.[6] Buradaki işlemlerimiziz bitince yine Linux kullananlar; Düzenle menüsünden, Microsoft ürünü kullananlar; Araçlar menüsünden tekrar Posta ve haber grupları ayarları'na geçin ve açtığınız hesap ayarlarının altında bulunan Sunucu Ayarlarına geçin, sağ tarafta bulunan Güvenlik Ayarlarını SSL, port ayarını ise 995 yapın.[7] Son olarak da sol tarafta, en altta bulunan Giden Posta Sunucusu (SMTP) ayarını halledelim, geçin oraya ve SMTP sunucusunu yapılandırmak için hesap adınıza iki defa tıklayın ve iletişim penceresindeki sunucu ismine smtp.gmail.com, port'a ise 25 yazın Güvenli bağlantı'ya ise, Kullanılabilirse TLS olarak yarlayın. [8]

Eğer yapılandırma ayarlarınızdan emin değilseniz ya da hatalı olduğunu farkettiyseniz şurayı iki defa kontrol etmenizde fayda var.

Hayırlı Günler...
#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver