Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Open Movie Editor ve Pardus

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 11 Nisan 2009 Cumartesi — Saat: 20:20:00

Uzun zamandır Pardus'uma Open Movie Editor kurmak istiyordum. Kdenlive de güzel bir alternatif, kurmak için pisi paketi de var hatta; ama sanırım hastalık (bu bendeki :)) ki zor olanları istiyorum. Gerçi benim zor olanı istememin nedeni de öyle geçersiz birşey değil... Nedeniyse, zor olan şey, emek harcanan şey güzel oluyor her zaman. Hem gerçekten de, kdenlive'dan daha kaliteli ve kapsamlı bir program. Şimgi gelelim kuruluma. Beni uzun zamandır uğraştırdığını yazımın başında da söylemiştim. Zor oldu ama kurdum :). Nasıl kurduğuma gelince:
Open Movie Editor'ün gerek duyduğu bağımlılıklar çok fazla geldi bana:). Gerek duyulan ek bağımlılıklar (bana sorduğu kadarıyla):
gmerlin takımı: Gmerlin takımını genel ağdan indirip kurabileceğiniz gibi, PİSİ'den de indirebilirsiniz. PİSİ'den indirmenizi öneririm.
gavl: Gavl'da alsında bir gmerlin takımından parçadır. Bunu da pisi'den kurmanızı öneririm.
portadudio: Portoudio'yu da PİSİ'den indiriniz. Mevcut şuanda.
frei0r: Sanırım pisi'de bulunmayan tek bağımlılık frei0r. Frei0r'i de şuradan indirip kolayca kurabilirsiniz. indirdikten sonra kurulumu şöyle:
İndirdiğiniz sıkıştırılmış klasörden çıkartın frei0r'i (bence ev dizininizin içierisne programlar adı altında bir klasör oluşturup, içine aktarın frei0r'ı. Hem diğer kuracağınız programları da aynı klasöre koyarak düzenli bir şekilde kurabilirsiniz. Ek bir bilgi, yüklediğiniz programların klasörünü silmeyin). Konsol üzerinden klasörün bulunduğu dizine girin. Yani dediğimi yaptıysanız -/home/kullanıcı_adınız/Programlar adlı klasörü oluşturmak- şu şekilde:
cd ~/Programlar  #~ karakteri (ALT+Ü yaparak uygulayabilirsiniz) varsayılan dizini kısaca yazmaktır. Yani ~ yaptığınızda dikkat ettiyseniz zaten konsolu açınca ön tanımlı olarak ev dizininizde bulunuyorsunuz...
./configure
make
sudo make install


FLTK: Bunu da pisi ile kurabilirisiniz.

Eğer tüm bunları halledebildiyseniz programı da kuralım. Open Movie Editor'ü indirin ve yine ~/Programlar dizini altına açın sıkıştırılmış dosyayı. Çıkarttıktan sonra şu emirleri verdiğiniz de kurulum hallolacaktır... Ama önce open movie editor klasörünün içine gidelim.
cd ~/Programlar/openmovieeditor-*/    # * karakteri hangi sürümü indirdiyseniz onu yazın. Daha doğrusu son taksimden (/) sonrası sizin dosyanızın adıdır.
./configure --prefix=/usr

make

sudo make installBu komutları verdikten sonra işlem tamamlanınca:
openmovieeditor

komutyla programınızı açabilirsiniz. İyi düzenlemeler... :)#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver