Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

FireFox'u hızlandırın, O'ndaki bellek kaçaklarını önleyin!

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 16 Nisan 2009 Perşembe — Saat: 18:04:00

İyi günler, Firefox için bayağıdır kullandığım ayarlarımı sizlerle de paylaşmak istedim. Elbetteki herkesin ihtiyaçları farklı olabilir; ama benim ihtiyaçlar biraz daha genele hitap ettiğinden bunu gerek duydum. Daha doğrusu bir konudur deyip yazmaya koyuldum :)
1) İlk önce Firefox'umuzu açıp, about:config yazıp ince ayarlarını yapacağımız kapıdan içeri girelim.
2) Şimdi içeri girdiğimize göre süzgeç çubuğuna network.http.pipelining yazalım ve gelen ayara çift tıklayarak Yanlıştan (false) Doğruya (true) döndürelim.
3) Tekrar süzgeç çubuğuna network.http.pipelining.maxrequests yazalım ve gelen ayara çift tıklayım. Önümüze bir pencere gelecek. Bu penceredeki değeri (value) yükseltelim. Meselâ bilgisayarınız çok eskiyse 10, fena sayılmazsa 20, iyi eder diyorsanız 30 yapmanız daha iyi. Artık ara sayıları da kendi bilgisayarınıza göre ayarlarsınız. Meselâ iyiden biraz kötü diyorsanız 25 verebilirsiniz. :)
4) Sıra geldi vekil sunucular için aynı anda kaç işin yapılacağı ayarını yapmaya (pipeling ayarı yani. Türk malı kullanmamız gerektiği gibi de Türkçe konuşmak da lazım :)) network.http.proxy.pipelining yazarak aratıyoruz. Artık alıştığınız şekilde değerini Yanlıştan (false) Doğruya (true) çeviriyoruz.
5) Süzgeç çubuğuna network.dns.disableIPv6 yazıp bunu da Yanlıştan doğruya dönderiyoruz.
6) Şimdi de plugin.expose_full_path diye aratıp bunu da yanlıştan doğruya dönderiyoruz.
7) Bu sefer herhangi bir şeyi filtrelemiyoruz, aşağı kısma sağ tıklayarak
önce Yeni (New), sonra da Tamsayı (Integer) seçeneklerini
seçiyoruz. Karşımıza çıkan kutucuğa ayarın adı olarak nglayout.initialpaint.delay yazıp Tamam (ok) diyoruz. Sonrasında tekrar beliren kutucuğa ise 0 yazıp ona da Tamam (ok) dedikten sonra yeni ayarımızı eklemiş oluyoruz.
8) Firefox sürekli olarak sayfayı yeniler ve yeni bir şey varsa bize hemen gösterir. Ama bu da çok zahmetli bir iş. Şimdi gelin de 5 saniyede bir yenilemesini isteyelim. Yine bir
önceki maddede belirtildiği gibi Yeni (New) arkasından da Tamsayı (Integer) diyerek yeni bir ayar oluşturuyoruz, bu yeni ayarın adını da content.notify.backoffcount olarak ayarlayıp değerini 5 diye belirtelim.
9) Bu ayarda da alt-menülerin yüklenmesini
hızlandıracağız. Yine önceki iki maddede yaptığınız gibi Yeni (New),
arkasından Tamsayı (Integer) seçtikten sonra ayar adı olarak ui.submenuDelay, değer olarak da 0 giriyoruz
10) Şimdi de gelelim bellek kaçaklarına. Firefox malesef çoğunuzun da bildiği gibi çok fazla bellek harcıyor ve buna bağlı olarak da kilitlenmeler oluyor. Genellikle bu kilitlenmelerde ilk şuçlu hep Windows oluyor. Tamam Windows baş suçlu ama bu sefer için değil :). Bu kilitlenmelere Firefox'un yarattığı bellek kaçakları da sebep olabilir. Sayfaya sağ tuşla tıklayıp Yeni (New) -> Boolean sekmesini seçin. Açılır pencereye anahtar değeri olarak config.trim_on_minimize yazın ve ardından Enter'a basın. Karşınıza gelen seçim menüsünden de değer olarak True seçimini yapıp, onaylayın. Son olarak da Firefox'u yeniden başlatın.

Artık 10. maddeyi ayrıyeten denetlemek için CTRL+Esc tuşuna basıp sistem süreçlerinden Firefox tam ekranken kullandığı miktarla sistem çubuğuna küçülttüğünüzdeki kullandığı miktarı kontrol edin. Sanki hiç çalışmıyormuş gibi olması gerekli :).

Eğer anlattıklarımın ne olduğunu bilmeyip, "ya bu eleman bize kötü kötü şeyler mi yaptırıyor acep?" diye düşünüyorsanız şuraya bakarak ne yaptırdığımı nedenleriyle anlatılmış olarak bulacaksınız. Artık ona göre hareket edersiniz siz.

Hayırlı Günler...#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver