Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

CrunchPad İçin Son Günler

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 22 Nisan 2009 Çarşamba — Saat: 20:20:00

CrunchPad'in ilk prototipiTechCrunch’ın Linux tabanlı web tabletinin resimleri İnternet'e sızdı. Resimlerin teknoloji bloglarında görünmesinin hemen ardından Crunchgear'da daha detaylı resimler yayınlandı. Önümüzdeki haftalarda her türlü detayı içeren bir İnternet sitesi ve çeşitli ilginç videolarla tanıtımının yapılacağı söylenen ürünün çıkış tarihi, henüz açıklanmadı.

Bu cihaz geliştirilirken, temel fikir olarak sadece İnternet'e ulaşmamızı sağlayan son derece basit bir arayüze sahip ve olabildiğince ucuz dokunmatik ekranlı bir cihazın üretimi hedefleniyordu. İnternet kullanımı bağımlılık derecesine gelen web profesyonellerinin hayallerini süsleyen cihaz, şu anda planlanan birçok işlevini gerçekleştirebilir durumda. Geliştirme çalışmalarına devam edilen cihaza konulan isim ise CrunchPad.

Apple iTouch'ın Ucuz ve Özgür Olanı

İnsanların en ucuz şekilde sahip olacakları bir cihaz olmak amacıyla üretilen CrunchPad, TV önünde otururken dizinize tam oturuyor. Bu şekilde kanalları değiştirirken Wikipedia ve IMDB'yi dolaşabilirsiniz. Flash videoları kusursuz oynatan tablet PC ile film ve TV yayınlarını izleyebilirsiniz. MySpace'den müzik dinleyip, ailenizle görüntülü konuşma yapabilir, e-postalarınızı kontrol edebilirsiniz. Cihazın can alıcı noktası ise Facebook, MySpace, Youtube, Hulu, Wikipedia, Google Docs gibi servisleri kullanımınızı kolaylaştırması.

Cihazda işletim sistemi olarak Ubuntu seçilmiş. Tek işlevi İnternet'e girmek olacak olan CrunchPad’in en önemli yazılımsal kısmı, kuşkusuz WebKit tabanlı yeni bir tarayıcı olacak. Performans ve pil ömrü artışını sağlamak için sadece ihtiyaç duyulan özelliklerin bulunduğu daha hafif bir Ubuntu sürümü kullanılacak.

CrunhPad'in Özellikleri

Cihaz, 12 inç dokunmatik ekrana ve 4:3 görüntüleme oranına sahip. Testlerde Intel Atom'a yakın bir performans çıkaran bir Via Nano bir işlemciye sahip. 1 GB RAM ve işletim sistemi, tarayıcı ve önbellek bilgilerini tutmak için 4 GB'lık bir flash belleği mevcut. 1024x768 çözünürlük verebiliyor; bu şekilde çoğu web sitesinin tümünü kaydırma yapmadan tek seferde görebilirsiniz.

Cihaz, kablosuz olarak İnternet'e bağlanıyor. İçindeki ivmeölçer sayesinde cihazı sağa sola yatırdığınızda, web sayfasında sol/sağ kaydırma yapmış oluyoruz. Ayrıca içinde bir kamera barındırıyor ve 4 hücreli pile sahip. CrunchPad, 1.5 kilogram ağırlığında .

Başlangıçta 200 ile 300 Amerikan Doları arasında olması planlanan cihazın, 300 dolar olması daha gerçekçi gözüküyor.

Tanıtıcı bir görseli: (Eğer izleyemiyorsanız ve bir Pardus kullanıcıysanız sorununuzu şu konuyla, bir Windows kullanıcısıysanız sorununuzu şu konuyla giderebilirsiniz.)


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver