Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Windows 7 Uygulamacıklarınız Açılmıyorsa

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 3 Mart 2009 Salı — Saat: 19:30:00

Merhabalar, uzun bir süredir günlüğüme girdi girmiyordum. Şimdilerde Windows 7'yi deneme şansım oldu ve sağolsun Microsoft deneme sürümü kopyası edindirtmiyor, ama deneme sürümü indirmenize izin verdiği sıralarda eğer indirdiyseniz size ücretsiz bir ruhsat anahtarı veriyor. Sizde de eğer bir Windows 7 deneme kopyası varsa şuradan kendinize bir ruhsat alabilirsiniz. Bu sayede güncellemeleri sorunsuzca kurup, Windows 7'nizi süre kısıtlaması olmadan kullanabilirsiniz. Ama tekrar söyleyelim bu bir dene kopyası, yani her hangi bir bozulmada yanmada donmada Microsoft'u sorumlu tutamazsınız ve İngilizce kullanacaksınız...
    Ve eğer Windows 7'nizin (Bu arada Windows 7, KDE4'ü taklit'e mi başlamış anlayamadım.) herhangi bir nedenle masa üstü programcıklarınız çalışmamaya başladıysa, ilk önce Denetim Masasına (Control Panel) gidin ve orada Kullanıcı Erişim Kontrolüne (User Account Control) tıklayın (İzleyeceğiniz yol: SettingsControl Panel\System and Security\Action Center\User Account Control settings). Ardından da orada bulunan bilgilendirme seviye çubuğunu en üste ya da en üstten bir alta getirin. Bu size sorulacak soruları biraz arttıracaktır ama gene de olsun, pek rahatsız edecek kadar da soru yağmuruna tutmayacak :). Daha sonrada masa üstünüze sağ tıklayın ardından Gadgets'e tıklayın. Sonra gelen masa üstü programcık pencerenizden beğendiğiniz bir(den falza olabilir) uygulamacığı seçip masaüstünüze ekleyebilirsiniz. Eğer tüm bunları yaptığınız (yeniden de başlattığınız) hâlde hâlâ masa üstü uygulamacıklarınız çalışmıyorsa şuradan Enable_Gadgets.zip adlı dosyayı indirin, sıkıştırılmış dosyadan çıkarın ve çift tıklayın. Kayıt defterinizde değişiklik yapacaktır. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar çalıştırmayı deneyin. Eğer hâlâ olmuyorsa yuh derim :). Neyse, eğer siz dosyaya güvenmiyorsanız elinizle yapabilirisniz. Yapacağınız şey şu:

Başlat Menüsüne regedit yazıp kayıt düzenleyicisini açın ve şu yolu izleyin:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Sidebar\Settings
yolunu izleyin, AllowElevatedProcess adında yeni bir DVORD oluşturun (sağ tık>yeni>DVORD) ve değerini 1 olarak ayarlayın ardından da bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Kolay gelsin, hayırlı geceler...#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver