Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Günlüklere Arka düzen Resmi Koymak

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 15 Mart 2009 Pazar — Saat: 00:53:00

İyi geceler herkese... :)
     Bu gün bayağı bir araştırmadan sonra nasıl yapılacağını öğrendim daha doğrusu keşfettim... Bilirsiniz, sanal yörelerin ilgi çekici olmasında arka düzen resimleri çok önemlidir. Sizlerde günlüğünüzün ilgi çekici olmasını istiyorsanız arkaplan atayabilirsiniz. Örneğin blogger.com kullanıcısıysanız yapmanız gereken şey:
Kumanda Paneli>Yerleşim>HTML'yi Düzenle yolunu takip edip, düzenleme alanındaki kaydırma çubuğunu biraz aşağıya kaydırıp ( etiketini bulana kadar) hemen altındaki kodları şu şekilde düzenlemeniz:

{
  margin: 0px;
  padding: 0px;
  background: $mainBgColor;
  color: $mainTextColor;
  font: 11pt 'calibri';
        background-image: url(http://örnek_resim_adresi.png);
        background-attachment: fixed;
        background-repeat: no-repeat;
        background-position: center; border: 0; padding: 0px;
}


Burada:
  • örnek_resim_adresi.png arka düzende gösterilecek olan resimdir.
  • background-attachment: fixed; kodunu yazarsanız sayfayı aşağıya kaydırdığınızda resminiz kaymayıp sabit kalacaktır. Eğer eklemezseniz, sayfayı kaydırdığınızda yazıyla beraber arka düzen resminiz de kayacaktır.
  • backgroun-repeat: no-repeat; kodu resim bitince tekrarlansın mı (döşensin mi) sorusuna hayır demekten farksızdır.
  • background-positon: center; kodu da resmimizin nerede olması gerektiğini söyledik. Ve en sonunda da } kaşlı parantezimizle  de kodumuzu kapattık.
    Tabi biz bunu yaparak tek bir tane resim atadık. Ya birden fazla beğendiğimiz arka düzen resmimiz varsa ne olacak? Onları da elle değiştirip yatmak yerine otomatiğe bağlasak daha iyi olmaz mı? Böylece her yenilemede bize gerek kalmadan kendi kendine değişir, hem de ziyaretçinin gözünde kalıcı bir iz bırakmış oluruz (tabi resmimiz çirkin olmazsa, yazıları okumaya engel teşkil etmemeli). Peki bunun için ne yapmalı. Aslında çok da zor birşey değil; ama genel ağda bir sanal sürücüye (yani alana) ihtiyacınız var. Bu kısımdan ötesi için sanırım çoğunuz vaz bile geçtiniz. Ama eğer isterseniz şuradan  kendinize ücretsiz bir alan adı alabilirisiniz. Önerim dosyalarınızı yönetirken (alan adınızın içerisinde) file zilla'yı kullanmanız... Aldığınızı varsayarsak şöyle devam edeceksiniz:
    ftp dosya yöneticinizle (file zilla) sitenize girin>public_html dizinine girin>ap (arka plan) adında yeni bir klasör oluşturun ve arka plan resimlerinizi içine doldurun. Ardından da aslı şurada bulunan yazının tamamını kopyalayın ve masaüstünüze bir metin dosyası oluşturduktan sonra içine yapıştırın. Yapıştırdıktan sonra garanti olması bakımından içerisindeki:

$folder = '.';
kısmını
$folder = '../ap';
Olarak değiştiriniz.

    Kaydederken farklı kaydedip, adını dongu, dosya biçimini php olarak ayarlayın. Yani olması gereken dosya dongu.php dosyasıdır. Oluşturduktan sonra resimlerinizi yüklediğiniz yola bu oluşturduğunuz dongu.php dosyasını da yollayınız. Şimdide günlüğünüzdeki HTML Düzenle kısmındaki düzenleme işine geçelim:

{
  margin: 0px;
  padding: 0px;
  background: $mainBgColor;
  color: $mainTextColor;
  font: 11pt 'calibri';
        background-image: url(http://www.indir.net23.net/ap/dongu.php
);
        background-attachment: fixed;
        background-repeat: no-repeat;
        background-position: center; border: 0; padding: 0px;
}


    Tabi kalın yazılmış yere sizin kendi dongu.php dosyanızın adresini yazmanız gerekli. Ama eğer isterseniz benim kodlarımı da alabilirsiniz. Ne de olsa açık kaynak adamıyız diye geçiniyoruz. Bir tuzumuz olsun çorbada... :) Ama şöyle birşey oluyor benim kodlarımı alırsanız; bana bağımlı hâle geliyorsunuz. Ben hangi resimleri arka düzen resmi olarak seçer koyarsam sizde onlardan rastgele birisini göstereceksiniz. Yine de sizin bileceğiniz iş.

İyi geceler...#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver