Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Google Translate ile Dünyaya hitap edin!

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 9 Mart 2009 Pazartesi — Saat: 22:34:00

Google'nin çok yararlı işler yaptıklarına inananlardanım. Analistycs, resim arama, metin arama, görsel arama, görsel hizmeti bir sürü var böyle hizmetlerden. Hemde kaliteden ödün vermeden. Google translate hizmeti ise bir başka ülken (süper) hizmetlerden birisi -ki diğer robot çevirmenlerden çok daha akıllı. Meselâ çoğu cümleyi Türkçe'den başka dile ya da başka dilden Türkçe'ye çevrirken elinden geldiğince mantıklı bir şekilde çeviriyor. Biliyorsunuz şimdiye kadar var olan çeviri hizmetlerinin içerisinde Türkçe dil bulunmuyordu. Sanırım üzerinde uğraşılması gereken bir dil olduğundandır. Aklıma başka birşey getirmek istemiyorum. Biliyorsunuz, Türkçe karmaşık bir dil ve öğrenmesi bile zorken robotik çeviride mantık aramak çok güç.

    Ama artık bu mantık yavaş yavaş oturmaya başlamış, heleki kullanıcıların katkılarıyla bu sözlük ve çeviri mantığı çok daha fazla gelişecektir. Çevirilen cümlelerin üzerinde farenizle bir süre bekleyince asıl metinle çevirilmiş metin karşılaştırması çıkıyor ve sizin düzenlemenize olanak sağlıyor. Daha mantıklı bir çeviriniz varsa google'nin çevirisini düzenleyebiliyorsunuz ve ardından  da daha iyi bir çeviri öner düğmesini kullanarak google'ye çevirinizi önerebiliyorsunuz.

    Aslında bu çok güzel bir olay, sürekli gelişeceğinin garantisidir bu. Her neyse asıl hikâyemize gelecek olursak:

    Günlüğüm için robotik çeviri aracı ararken birden bire google'de var mı acaba diye sordum kendi kendime ve akabince google translate sitesine gittim. İlk başlarda umutsuzdum ama sitede araçlar sekmesini görünce biraz umutlandım. Umudumu da boşa çıkartmadı google. Varmış böyle bir araç aslında :). hemen günlüğümün Yönetim Sayfasına gittim ve Yerleşim sekmesinden bir tane Uygulamacık (gadget) ekledim ve içerisinde şurada verdikleri kodu yazdım. Sonunda oldu, ben de artık tüm dünyaya hitap edebiliyorum.

    Sizde aynı yöntemi kullanarak isterseniz yemek tariflerinizi, isterseniz teknik bilginizi işte konunuz her neyse, buradan bir Fransıza, İtalyana, Araba, Çinliye, Japona ve daha bir çok dili konuşan millete anlatabilirsiniz.

Kolay Gelsin...#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver