Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Bozulan Çöp Kutunuzu Onarmak

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 24 Ocak 2009 Cumartesi — Saat: 22:15:00

Çok oldu; ama geçenlerde başıma geldiği için bahsedeyim dedim. KDE4.a yükledikten sonra bir zaman geçti ki herhalde deneme sürümü olduğundandır çöp kutusu açılmamaya başladı. Yani çöp kutusu çöktü. İçinde pek bir şey de yoktu; ama gene de bozulmuştu işte... Neyse, biraz araştırdım etrafta herhangi bir şey yok. Sonra aklıma çök kutumu elimle temizlemek geldi (ııyyy :)). Şu komutla hallettim işimi:

    rm -f /home/kullanıcı_adınız/.local/share/Trash/files/*

    Eğer yönetici olmamız gerekirse, yönetici olarak yazın bu komutu. Sonra deneyin açılacaktır. Bende birkaç defa aynı şey oldu ve aynı yöntemle hallettim sorunumu. Aynı sorunu yaşayanlarımızın bu yolu denemesinde fayda var. Hangi komutların ne işe yaradığını öğrenmek isteyenleriniz okumaya devam edebilir...
    rm komutu remove kelimesinin kısaltılmışıdır. İngilizcede remove; kaldır, sil anlamına gelir. -f ayarı ise force'un (zorla'nın) kısaltılmışıdır. Yani bu silme işlemini yaparken, bize silinsin mi diye sormadan onay verdiğimiz anda hepsini silecektir. Ama dikkat edin bu komut çok tehlikeli. Heleki bu komutla -f ayarı bir araya geldiğinde, sistem mistem dinlemez... Yani, yanlışlıkla sistem dosyalarını silmeyin... :)

    Hayırlı Geceler...


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver