Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

KDE4 Kurdum, Şimdilik Mutluyum :)

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 10 Aralık 2008 Çarşamba — Saat: 21:26:00

    Evet geçen günlerde (dündü sanırım) KDE4 kurdum. Daha doğrusu 4.1. Sanırım bu sürümde bayağı bir düzeltmiş kde kendini. Kırk yıllık KDE'yi ilk defa böyle ciddi bir değişiklik içinde gördüm diyebilirim. Çünkü baştan aşağı değişmiş. Ayak uydurmakta biraz zorlansam da keşfettikçe yeni yeni özelliklerini hayran olmamam elde değil. Çok yeni özellikler getirmişler. Mesela artık masa üstü masa üstülükten çıkmış. Gerçi alışana kadar, KDE3.5 le KDE 4.1 Aroması yapıpta kullanıyordum şimdi ise KDE4 bana KDE 3.x'i bıraktırma arefesinde. Hatta bıraktırdı da diyebiliriz. Demiştim ya aromalı diye, alışmışız bir kere KDE3.5'in masaüstü ortamına, ne yapalım birden bire böyle bir ortam görünce afalladım, şaşırdım kaldım. Bende alışana kadar KDE3.5'in ortamını kullandım birazcık. İsterseniz siz de deneyin bu aromayı. Açın Çalıştır'ı (Krunner'i), yani ALT+F2 yapın, yazın kdesktop, diyeolsun bitsin :). Sizde alışana kadar böyle hafiften hafiften geçin. Birden bire olunca bana ağar geldi, bende dozunu hafiflettim de aldım öyle KDE4'ü.
    Herneyse, herşeyden önce KDE4 tema değiştirme olayını kapattı benim için. Kendi Oxyjen teması çok hoşuma gitti ve uzun bir süre de değiştirmeyi düşünmüyorum açıkçası. Herşey çok akıllıca düşünülmüş. Kmenü'yü açtığımızda bizi Yer İmlerinde bekleyen Sistem Ayarları sayesinde tek çatı altında, anlaşılır bir şekilde her ayarı yapabiliyoruz. Bu ayarlardan en önemlisi de, compiz ile gelen etkilemleri (efektleri) artık compiz'i yüklemeden de yapabiliriz. Tabi, asıl süpriz, konqueror'ün de ötesine geçen, gelişmiş bir ön ayarlı olarak gelen dolphin. Bu eleman sayesinde artık gezintiler daha hoş ve güzel geliyor insana. Ama tabi Konqueror'u da kullanabilirsiniz. Size kalmış bir tercih. Bu arada, Konquerordaki hatalar giderilmiş, hızı arttırılmış. İnsan hangisini kullanacağını şaşırıyor. Bu yüzden bende aç gözlülük yaptım, masaüstüne hem dolphin'i hem de konqueror'u koydum, canım sıkıldıkça ondan ona geçiveriyorum.
    Hele ki bir Amarok var. Dillere destan... Geliştirme aşamasında olmasına rağmen, öyle güzel bir yerini aldı ki kalbimin anlatamam. Çok hoş... Panel yönetim biçimine ağzını açanın ağzını yırtarım zaten :). O çok daha mükemmelleştirilmiş... Ha şu akonadi uçbirimini çözemedim hâlâ ona yanarım. Ama çözeceğim inşallah :) Yedek alma programı olabilme ihtimalini söylerim şimdi, o da bambaşka birşey çıkar, sonradan kendi kendimi yemektense susayım artık eller konuşsun, ben susayım KDE4.1 yorulsun :P :).

Hayırlı Geceler, Hayırlı Bayramlar...


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver