Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

DeKorator nasıl kurulur ve nasıl kull...

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 6 Aralık 2008 Cumartesi — Saat: 11:32:00


DeKorator nasıl kurulur ve nasıl kullanılır    Windows dekorator çok güzel ve henüz geliştirme (beta) aşamasında olsa bile çok kullanışlı bir program. Tabi ki, windows dekorator diyince aklınızda windows için olduğu yanılgısı çıkacaktır birden. Hayır, windows kullanıcıları belki üzülecek ama değil. Windows Dekorator, microsoft windows için değil, Linux için yazılmış. Linux'un ufku ne kadar geniş, bilenler bilir ama bilmeyenler bizi (linux kullanıcıları) hâlâ karanlık çağda sanabilir. Ama değil. Her neyse, konumuza dönelim kafanızı daha fazla ütülemeden. Dekorator nasıl kurulur. Şu şekilde. Tabi öncelikle, ülkemiz Linux'u pardus'la tanıdı; ama yine de çok aşina değiliz. Yazının daha geniş kapsamlı olması için Pardus'u ilk kurulum yapılmış gibi sayıyoruz ve başlayalım artık. (Yazıyı böyle gereksiz yazılarla uzattığımdan uzun bir yazı olabilmesi muhtemeldir. Ama resimler, aradaki iğrenç espiriler yüzünden uzayacak. Yoksa adımlarımız seri. Çok kısaca halledebileceksiniz uygulamaya geçerken yazıyı.)

    


    Malzemelerimiz;  1. Şuradan deKorator programını indiriniz.


  2. 1 adet tema (azenis ya da Xaphire 'i öneririm. İkisi de bir birinden güzel temalardır.)
    İşte malzemelerimiz bu kadar. İşe koyulalım bakalım :).

Şimdi "pardus'un ilk kurulumu" dediğimiz için, elle yüklencek her program için gerekli olacak olan yardımcılarımızı çok kolay bir şekilde yükleyelim. Konsolu açın (Konsol ile ilgili bir açıklama yapayım. ALT+F2 birleşimine basıp konsole yazdığınızda ortaya emir vermemiz için bir pencere gelir. İşte bu konsoldur. Bunun bir diğer adı da terminal'dır. Duyarsanız şaşırmayın. Bir de yakuake adında konsolla aynı görevi yapan bir programcık vardır. Bu program daha kullanışlıdır. Mesela, siz bu programı (konsolu açma yöntemini kullanabilirsiniz) kullanırsanız, F12'ye basarak gizleyip yine aynı şekilde görünür hâle getirebilirsiniz. Böylece ayak altında dolaşmayan bir konsolumuz olur ve bizde işlemler yapılırken rahatça diğer işlerimizi halledebiliriz.):                  sudo pisi it -c system.devel

    Yazıp onaylayın (enter) ve şifrenizi girin. Herhangi bir uyarı gelirse konsolda e yazın ve onaylayın. İşlemler kısa bir süre sonra bitecektir. İşlemlerimiz bitince indirdiğiniz dekorator programını sağ tıklayıp, aç, buraya, diyerek sıkıştırılmış dosyadan dışarı çıkartın. /home/kullanıcıadınız/ yoluna yeni bir Programlar adı altında dizin oluşturun (böylece elinizle yükleyeceğiniz diğer programları da buraya koyup yükleyebilirsiniz.). Programı dışarıya çıkarttıktan sonra az önce oluşturduğunuz dizinin içine taşıyın ve açın. Sonra yüklemek için (INSTALL dosyasını da okuyabilirsiniz), F4'e basarak o dizine ait konsolu açın ve:

    ./configure

    Yazıp onaylayın. Biraz bekledikten sonra herhangi bir hata vermez ise:

    make

    Yazıp bekleyin. Bu işlemde bitince en son olarak:

    sudo make install

    Yazıp şifrenizi girin. Bu kısım diğerlerinden daha kısa sürecektir. İşlem bittikten sonra konsolu kapatabilirsiniz. Ama yükleme yaptığımız klasörü silmeyin!    Şimdi de İndirdiğiniz temayı uygulamaya geldi sıra.

Tasmayı açın (ALT+F2 yapıp tasma yazarak tasmayı çağırabilirsiniz) ve "Görünüm ve Temalar">"Pencere Süslemeleri" yolunu açıp Dekorator'ü seçin.
İndirdiğiniz tema'nın içinde bir de Dekorator teması olması gerekli. İndirdiğiniz sıkıştrılmış dosyayı dışarı çıkarın ve tekrar tasma'ya dönün. Dekorator'ü seçtikten sonra böyle bir görünüm olacak. Siz Themes sekmesini açın, ardından Install New Theme'ye tıklayıp açtığınız dosyanın içindeki Dekorator temasını gösterin. Sonra Theme Name yazan yerin altındaki temanızı seçip, Set Theme Paths düğmesine tıklayın. Ardından da Uygula düğmesine tıklayarak temanızı görebilirsiniz. Hayırlı uğurlu olsun.

Hayırlı Günler...Etiketler:

#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver