Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Playonlinux

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 27 Eylül 2008 Cumartesi — Saat: 12:08:00

Merhabalar. Bildiğiniz gibi playonlinux Linux kurulu sistemlerde çeşitli Windows tabanlı oyunları oynayabilmemize olanak sağlayan uyumlaştırıcı. Şuanda Pardus 2008 resmi depolarında yok, ama bu kuramayacağımız anlamına gelmez. Fakat bu programın programcısı artık kendi izlediği yoldan mıdır nedir bilinmez kaynak kodlarını yayınlamak yerine çeşitli büyük sistemlerin(dağıtımların) paketlerini yayınlıyor. Hâl böyle olunca bize de eski paketlerden kurulum yapmak düşüyor... Ama biliyorsunuz ki eski paketlerden kurulum yapmak(2007 paketleri, altyapı değişikliği nedeniyle 2008'e uyumlu değildir.) işletim sisteminize zarar verebilir. Gelelim nasıl kuracağımıza: İlk önce bağımlılıkları Pardus 2008'e uyumlaştırarak yapılandıralım... Şöyle bir işlem yaparak wxGTK2_8 paketini pardus 2008'e uyumlaştırarak indirelim. Konsolu açın(ya da yakuake (önerilir):
Kod:
sudo pisi bi http://svn.pardus.org.tr/contrib/2007/programming/libs/wxGTK2_8/pspec.xml

Emrini vererek bu bağımlılık paketini indirelim. Bu işlem bayağı uzun sürecektir.(en azından benim makinemde uzun sürdü Gülümseme). Sonra uyumlaşarak inen paketimizi ev dizinine girip çift tıklayarak kuralım(pisi kapalı olsun çift tıklama esnasında). Ardından:
Kod:
sudo pisi bi http://svn.pardus.org.tr/contrib/2007/programming/languages/python/wxPython2_8/pspec.xml

Emrini vererek wxPython2_8 paketini de yine aynı şekilde uyumlaştırarak indirelim. Ve yine Ev Dizinine(home) inen paketimizi çift tıklayarak kuralım(pisi kapalı olsun çift tıklama esnasında). En son olarak da:
Kod:
sudo pisi bi http://svn.pardus-linux.org/svnroot/users-2007/playonlinux/pspec.xml

Emrini vererek yine aynı şekilde diğerleri gibi bunu da kuralım(pisi kapalı olsun lütfen kurma esnasında) NOT1: Lütfen bu işlemler sürerken sabırlı olun. Biraz zaman gerektirecek bir işlem yapıyoruz. Çünkü eski dosyalardan tekrar yapılandırılıyor. Zaman alan ve bilgisayarı zorlayan bir işlemdir. Eee ne de olsa uyumlaşma süreci hayatın her yerinde olduğu gibi biraz zorlu geçer. NOT2: Bu şekilde pisi paketlerini 2007 depolarından indirip Pardus 2008'e kurmak her zaman olacak diye birşey yok. Diğer pisi paketlerinde bu işlem olmayabilir. Olsa bile sağlıklı çalışmayabilirler... Hayırlı Günler...


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver