Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Kendi ülkenize ve diğer ülkelere yardım edin!

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 22 Eylül 2008 Pazartesi — Saat: 16:04:00

Konu:Kendi ülkenize ve diğer ülkelere yardım edin!
Kısacası mümkün olduğunca yabancı mal almayın...
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Ben de yabancı mal alıyorum ama bunu ABD veya başka ülkeler para kazansın diye yapmıyorum. Kaliteli olduğu için alıyorum.

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Sorunda ordaya kaliteli oldukları için...

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Cevap 3 (yorumum)
İşte sorun da burda. ABD'ye ya da herhangi başka bir ülkeye para kazandırmak için almıyorsunuz ama ABD'ye ya da başka bir ülkeye para kazandırıyorsunuz(isteseniz de istemeseniz de... Birşeye kapılmışız gidiyoruz; "Yabancı ürünler kalitelidir." Yok böyle birşey. Yabancı ürünler kalitelidir diye birşey yok. Ha, tamam. Kabul ediyorum sony'nin büyüklüğünü ya da işte Creative'in büyükülüğünü... Ama insanımızın içine işletilmiş bunlar böyledir diye. Hayır, bunlar böyle değildir. En kısa mantıktan - atıyorum siz bir ses sistemi mimarisi ürettiniz ve böyle bir işe giriştiniz. İşçiliğiniz ve teknik biliminiz (teknolojiniz) çok iyi. Ama tanınmıyorsunuz. Önünüzde de Creative gibi dev bir şirket var. Şimdi siz yapısal olarak Creative'den çok daha iyisiniz... Bunu bilen yok (ne kadar reklam yapsanız da zaman kadar kâfi değildir!) ve gidip gözleri sanki bağlanmış(!) gibi Creative ürünü satın alıyorlar. Hâl böyle olunca siz satış yapamıyor ve hâliyle kâr edip kendinizi duyurup da ispatlayamıyorsunuz. Şimdi buradaki "sizin şirket" Türk Şirletlerini simgeliyor. Creative ürününü satın alanlar da "sizi" simgeliyor.

Yine benzer bir konu ise:

Aynı şekilde buna tarafsız gözle bakacak olursak Microsoft ve Linux (pardus demiyorum, linux! tarafı). Herkese bir defa aşılanmış microsoft iyidir. Şimdi neden iyidir onu inceleyelim desem inceleyecek bir yerini bulamam (gerçekten de çok araştırdım bir tek şey buldum. O da arayüzlü programlar. Ama şimdilerde, hatta geçenlerde (yakın bir tarih değil) Linux'a ait bir çok yenilikler yapıldı ve şimdi programların çoğu arayüzsel ve kararlı. O yüzden linux bu alanda da açığını kapatmış olduğundan bundan bahsetmedim.). Aslında iki tane özelliği var. Onlar da birisi kitap/basın-yayın işlerinde çalışıyor olmanız ( -ki çok az bir kesimi ilgilendirir) diğeri de bir oyun delisi olmanız. Eğer böyle bir tutkunuz varsa birşey diyemem (linux altında çalışan oyunlar da göz ardı edilecek kadar kötü değiller. Mesela; Urban Terrör vb...(Tek bir oyun saydım diye başka yok sanmayın Gülümseme). Ama linux'un neden daha iyi olduğunu say say bitmez. Aynı şekilde insanların neden microsfotta ısrar ettiğini de çok kısa olmakla beraber açıklamaya çalıştım (tabi kafalarının sömürüldüğünden bahsetmiyorum, o ayrı bir oyun).

Hayırlı Günler...


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver