Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Pisi Açılmıyor!

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 2 Mayıs 2008 Cuma — Saat: 00:09:00

Birgece ansızın, açılmıyormuuuş :) Bu şarkı biryerlerden tanıdık geliyor bana. Bana bu daha ilk günce ~900 mb kota harcatan velet(demek istiyorum izninizle)in meğersem tek sorunu en baştaki ufacık bir "env " yazısının suçuymuş. Daha doğrusu Python 2.5 in. Ne diye değiştirirsiniz kardeşim durduk yere yolunu hazır pythonun. Neyse, Konumuz Pisi'nin açılmayışı. Tabiki bunun farklı nedenleri var. Başta yarım bırakılan güncellemeler, sonra python 2.5 güncellemesi. Ne alâka şimdi demeyin çok alâka :)...
Şimdi bunları nasıl çözeriz.

Şöyle çözeriz(Yarım kalan güncellemeler için):
şu komutu girin (malesef ki yine komutlar :)):

rm -rf /var/usr/kde/3.5/pisi Bu ne demek: pisi klasörünü silip tekrar yapılandırmaya bir ön ayak oluyor. Yani kısaca pisi klasörünü siliyoruz.


pisi rdb --files Bu ne demek: "pisi veri tabanı dosyalarını yeniden yapılandır" komutudur. Yani açılımı rebuild(yeniden inşaa, yeninden yapılandır), db(database, veri tabanı)


İşte işimiz buraya kadardı. Şimdi de gelelim python 2.5 güncellemesinde benim gibi sabırsız davrananların karşılaştıkları sorunun çözümüne. Bu sorunu da şöyle çözelim bari:

/usr/kde/3.5/package-manager 'ı Kwrite ile açıyoruz. Bunu yönetici haklarını aldıktan sonra(su komutu ile):

kwrite /usr/kde/3.5/bin/package-manager
Komutuyla yapıyoruz. Sonra açılınca en baştaki dizedeki ""#!/usr/bin/env python" yazısını silip, onun yerine "#!/usr/bin/python" yazıyoruz. Yani sadece "env" yi silseniz de olur. Sonra kaydedip çıkın. Böyle yapmamızın nedeni python2.5.2'nin yolunun değiştirilmiş olması. Yani eski python'un yeri "#!/usr/bin/env python" iken yeni python'un yeri "#!/usr/bin/python" olmuş. Demek ki bu yüzden pardus geliştiricileri python2.5.2'ye geçişte acele etmememizi istemişler... Buradan bu sonuç çıkıyor çünkü. Neyse, yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Bol GNU/Linux'lu günler geçirmeniz dileğiyle.

İyi Geceler...


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver