Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Nasıl: Pardusta açılışta NumLock Tuşunu Açmak

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 13 Nisan 2008 Pazar — Saat: 21:43:00

Pardus kullanıcılarının da bildiği gibi pardus açılışında NumLock tuşu kapalı olarak gelir. Bu varsayılandır. Eğer biz şifremizi numlock kısmından giriyorsak bunu her seferinde açmak insana bir tuş da olsa zahmet veriyor. Bundan kurtulmak için:
Alt+F2'ye basıp tasma yazarak tasamamızı çağırıyoruz. tasmamız geldikten sonra çevreye girip klavyeye giriyoruz. Klavyeden, Numlock'u aç'ı işaretliyoruz ve tamam diyoruz. Bu bilgisayarımız açıldıktan sonra açılacak. Eğer parolamızı yazma ekranındayken açılmasını istiyorsak şunları yapmalıyız:
Yine Alt+F2'ye basıp
Kod:
kdesu kwrite /usr/kde/3.5/share/config/kdm/kdmrc
Yazıyoruz, parolamızı giriyoruz ve "[X-*-Greeter]" yazısınız buluyoruz(bunun için Ctrl+F(arama) kısayolu kullanılabilir). Sonra hemen altına geçip;
Kod:
NumLock=On
yazıyor ve kaydediyoruz.

İşlemlerimiz buraya kadardı. Şimdi her yazımın ardından bildiğimce hangi komutları niçin kullandığımızı anlatmaya çalışacağım.
#Tasmayı "Pardus>Sistem>Sistem Ayarları" yolunu kullanarak da çağırabiliriz.
#kdesu: Yetkili(yönetici) olarak giriş yapmamızı sağlar. Yönetici; açık kaynak kod kullanıldığı için her türlü değişikliği yapmaya hakkı olan kişidir. İsterse siler istese değiştirir.
#kwrite: yazma yetkimizi alarak gireriz. Yani bu dosya üzerindeki değişiklikleri kaydedebilmek için. Yani bir anlamda diyoruz ki; bu dosyayı yönetici olarak girsemde kwrite(yazma yetkim) olmadan değişiklik yaptırma. Başka da komut yok zaten bu yazıda.
Son olarak bir şey daha belirteyim;
Alt+F2 yaparak herhangi bir programımızı da kısa yoldan çalıştırabiliriz. İlla uzun uzadıya neredeydi diye aramaya gerek yok. Örneğin;
pisi yazarak pisimizi(kedimizi diğer adı Yükleme Kaldırma yöneticimiz bir diğer adı paket yöneticimizi) çağırabiliriz. Bir başka örnek amarok, bir diğer örnek eğer yüklediyseniz amsn (msn programı), bir diğer örnek: gimp (gelişmiş resim düzenleme programı, bilenler windows'tan da tanırlar.) bu örnekler çoğalır. Yeterki programlarımızın ismini bilelim, zaten küçük çocuk bile bilir bilgisayarındaki yüklü programların isimlerini Gülümseme.

İyi Geceler...

www.pcmagazine.com.tr/forum


#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver