Orhan Gazi Kılıç

"Allah'ım sen beni, milletime ve devletime faydam dokunmadan alma"

Bilgisayarı Kapat Kısa Yolu(XP için)

Yazar: Orhan Gazi KILIÇ — 26 Nisan 2008 Cumartesi — Saat: 23:05:00

Bunu benden bekler miydiniz :). Şaka bir yana ben de beklemezdim ama az emek de vermedi bana XP. Anamın karnından Linux'la doğmadım ne de olsa, 6 yıl boyunca XP kullandım; dile kolay :). Neyse bunları bir kenara bırakalım şimdilik ve nasıl yapacağımıza bir bakalım. Forumumuzda da değinilmişti ben de sizleri de haberdar edeyim dedim... Belki ilgilenen arkadaşlarımız olur...

"Bilgisayarımızı kapatmak için genellikle başlat menüsünü ya da Alt+F4 tuş kombinasyonunu kullanırız. Biz şimdi bilgisayarımızı tek tıklamayla kapatmak için bir kısayol yapacağız.

Masaüstüne gelin ve farenin sağ tuşuna basın, yeni/kısayol seçeneklerini seçin. Ekrana gelen komut satırı kısmına:
%windir%\System32\shutdown.exe -s veya bilgisayar hiçbir uyarı göstermeden açıkta kalan programlarla birlikte otomatik kapansın istiyorsanız:
%windir%\System32\shutdown.exe -s -f -t 00 yazın ve "İleri" butonunu tıklayın. Gelen ekranda kısayolunuza bir isim verin ve "Son" butonunu tıklayın. Kısayolunuz masaüstünde hazır. Şimdi bir de bu kısayola bir tuş atayalım. Kısayolun üzerinde farenin yine sağ tuşuna basıyoruz ve "Özellikler"i seçiyoruz. Gelen ekranda kısayol tuşu yazan kısmı tıklıyoruz ve hangi tuşa kısayol atamak istiyorsak (örneğin F12) o tuşa basıyoruz. Artık bilgisayarımızı tek tıklamayla ya da tek tuşa basarak kapatabileceğiz."

Hayırlı günler...


Etiketler: kapatma, kısa yol, XP

#orhangazikılıç #yazılımcı #programcı #mühendis #oyuncu #vatanperver